Strona główna » Ekranizacja książki Sally Rooney “Rozmowy z przyjaciółmi” już niedługo!
Ciekawostki Literatura piękna

Ekranizacja książki Sally Rooney “Rozmowy z przyjaciółmi” już niedługo!

serial Rozmowy z przyjaciółmi

Pokochaliście historię Marianne i Connella z powieści “Normalni ludzie”? Niedługo po premierze książki ukazała się jej serialowa adaptacja. Nie inaczej jest w przypadku kolejnego tytułu Sally Rooney. Już całkiem niedługo będziemy mogli obejrzeć serial na podstawie “Rozmów z przyjaciółmi”. A na dodatek znamy już oficjalną datę premiery!

Normalni ludzie – od tego się zaczęło

Zarówno sama powieść jak i ekranizacja “Normalnych ludzi”, czyli pierwszej książki Sally Rooney, która ukazała się w Polsce, osiągnęły ogromny sukces. Jednak polscy czytelnicy zachwyceni historią życia uczuciowego dwójki głównych bohaterów wchodzących w dorosłość musieli uzbroić się w cierpliwość. Serial ukazał się na znanej platformie filmowej dopiero kilka miesięcy po zagranicznej premierze.

Rozmowy z przyjaciółmi – serialowa adaptacja

Co ciekawe, wracając jeszcze na chwilę do samej powieści Rozmowy z przyjaciółmi, jest to de facto pierwsza książka współczesnej irlandzkiej pisarki. Jednak akurat w przypadku tego tytułu, czytelnicy podzielili się w swoich ocenach twórczości Sally Rooney. Chociaż już wcześniej również Normalni ludzie wywoływali różne emocje – od zachwytów po krytykę.

Rozmowy z przyjaciółmi – fabuła

Tym razem mamy historię dwóch przyjaciółek, byłych partnerek, które wchodzą w skomplikowaną relację z dopiero co poznanym małżeństwem. To popularna dziennikarka Melissa i jej sławny mąż, aktor, Nick. Przed młodymi dziewczynami, Frances i Bobbi otwiera się świat, jakiego jeszcze nie znają. Piękne, bogate domy, hałaśliwe przyjęcia, wakacje w Bretanii. Na dodatek jedna z nich wikła się w bliską relację z Nickiem. Wbrew temu, co może sugerować tytuł, na plan główny wysuwa się temat miłości, pożądania i romansu, który może zmienić wszystko.

Rozmowy z przyjaciółmi – twórcy i obsada

Wiemy już, że za realizację produkcji “Conversations with Friends” odpowiada studio Element Pictures. Stoi ono również za sukcesem serialu “Normal People”. Reżyserią adaptacji książki Sally Rooney zajął się Lenny Abrahamson, który za film “Pokój” był nominowany do Oscara. Współtworzył on również wspomnianą wcześniej serialową produkcję. Takie nazwisko wróży z pewnością sukces i tej adaptacji powieści. Cały zaś projekt nie mógł się obejść bez konsultacji samej autorki.

W rolach pierwszoplanowych występują:

  • Alison Oliver – jako Frances
  • Sasha Lane – jako Bobbi
  • Jemima Kirke – jako Melissa
  • Joe Alwyn – jako Nick

Premiera serialu

Jeśli jesteście ciekawi, jak zapowiada się jeden z najbardziej wyczekiwanych seriali tego roku, to mamy dobrą informację. Jest już dostępny trailer produkcji!

Co do samych dat, pierwszy odcinek ukaże się 15 maja na platformie Hulu oraz kanale BBC Three. Niestety dokładna data polskiej premiery nie jest jeszcze znana. Chociaż najprawdopodobniej nie będziemy musieli czekać tak długo, jak było to w przypadku serialu “Normalni ludzie”. Pewne jest jedno – również i tę adaptację książki obejrzymy na platformie HBO Max.

P.S. Jako zagorzali miłośnicy książek, apelujemy o przeczytanie książki “Rozmowy z przyjaciółmi”, zanim włączycie serial 😉

Kasia