Strona główna » „Dziewczyństwo”, czyli jak trudne jest dojrzewanie
Polecenia Reportaże Zapowiedzi i nowości

„Dziewczyństwo”, czyli jak trudne jest dojrzewanie

Dziewczyństwo

Dojrzewanie jest dla większości osób trudnym doświadczeniem. Zmiany, jakie zachodzą w ciele oraz psychice młodego człowieka potrafią wywoływać wiele negatywnych emocji. Niestety ogromnym obciążeniem są obarczone dziewczynki, których ciała stają się coraz bardziej kobiece. To sprawia, że nieprzyzwyczajone do zaczepek nagle stają się zauważalne i słyszą obraźliwe komentarze lub doświadczają niechcianego dotyku. I właśnie tak trudny temat porusza Melissa Febos w swojej książce „Dziewczyństwo”.

Dziewczyństwo

Koniec dzieciństwa oznacza początek dostrzegania zmian, które zachodzą w dojrzewającym ciele. Rosnące piersi, zaokrąglone biodra czy smukłe nogi dostarczają sprzecznych emocji. Z jednej strony dziewczynki mogą zacząć lubić swoje „nowe” ciało, a z drugiej dostrzegają, w jaki sposób zaczynają postrzegać je inni. Zaczynają się czuć, jakby przestały należeć tylko do siebie. W oczach wielu innych nagle stają się obiektem seksualnym. Każdy obraźliwy komentarz, niechciany dotyk czy zaczepka sprawiają, że zaczynają kształtować sposób postrzegania swojej roli w społeczeństwie. Uczą się, że to nie ich komfort jest najważniejszy i próbują ignorować to, co je rani.

Melissa Febos korzysta z badań naukowych, filozofii i popkultury i porusza bardzo trudny temat. Wiele dziewcząt czuje, że to, co je spotyka jest trudne i niewłaściwe, ale jednocześnie nie wie, jak o tym rozmawiać, a tym bardziej sprzeciwiać się broniąc swojej autonomii. Autorka porusza tematy dotyczące wyrażania świadomej zgody, traktowania dziewcząt jako obiektów seksualnych i uczenia już od najmłodszych lat spełniania cudzych zachcianek. Propozycja od Wydawnictwa Czarnego wali prosto w oczy i każe zastanowić się nad krzywdą, jakiej doświadczają dorastające dziewczęta, a później kobiety. Jeśli sama doświadczyłaś tego problemu lub masz dorastającą córkę, ta książka jest dla Ciebie.

Jeżeli zainteresowała Cię nasza propozycja, już dziś możesz kupić ją tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować