Strona główna » “Co się dzieje w lesie”. Najlepsza książka dla dzieci na nudę
Książki dla dzieci Recenzje

“Co się dzieje w lesie”. Najlepsza książka dla dzieci na nudę

Co się dzieje w lesie

Jak wiadomo, dzieci uwielbiają książki – wyszukiwanki. A jeśli dodamy jeszcze do tego poznawanie nowych zwierzątek, śliczne ilustracje bogate w szczegóły i możliwość snucia niekończących się opowieści o bohaterach lektury, mamy przepis na książkę idealną. Pozwólcie więc, że przedstawię najlepszą wierszowaną wyszukiwankę tego roku – „Co się dzieje w lesie” od Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Kilka słów o autorkach książki „Co się dzieje w lesie”

„Co się dzieje w lesie” to przepięknie ilustrowana książeczka autorstwa świetnego brytyjskiego duetu – Rachel Piercey (wiersze) i Freyi Hartas (ilustracje). Za polski przekład odpowiada Maciejka Mazan. Książka „If You Go Down to the Woods Today” została wydana nakładem wydawnictwa Magic Cat w 2021 roku. Od tego czasu doczekała się już tłumaczenia na ponad 20 języków!

Autorka wierszy to Rachel Piercey – poetka z Londynu, która ukończyła literaturę angielską w St Hugh’s College w Oksfordzie. Dziś pisze wiersze zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jestem redaktorką Tyger Tyger Magazine czyli internetowego czasopisma ze współczesnymi wierszami dla dzieci. Prowadzi również warsztaty poetyckie w szkołach podstawowych.

Z kolei Freya Hartas jest brytyjską ilustratorką specjalizującą się w książkach dla dzieci. Ukończyła Falmouth University z najwyższym wyróżnieniem w BA Illustration w 2014 roku, a dziś pracuje i tworzy w Bristolu. Brytyjka uwielbia wyczarowywać humorystyczne postacie, zwierzęta i potwory, osadzając je w fantastycznych świataach.

Chodźmy do lasu!

W leśny, ale jednak fantastyczny, świat wprowadza małego czytelnika atrakcyjna, twarda okładka, która zachwyca pod względem graficznym. Zanim przejdziemy do bogatych w szczegóły plansz rozkładanych na dwie strony, wita nas miś:

Hej, jestem Miś! A to mój las.
Mieszkam w nim razem z kolegami.
Tyle w nim zdarzeń, że ojej!
Chcecie zobaczyć? Chodźcie z nami!

Cała obrazkowa historia osadzona jest w magicznym świecie lasu. Razem z misiem mały czytelnik podróżuje przez różne pory roku i okazje, poznając nowych przyjaciół, odkrywając nowe miejsca i przeżywając ekscytujące przygody. Nie zabrakło takich ciekawych miejsc jak leśna szkoła, urodziny króliczka, olimpiada, zabawa nad stawem w upalny dzień, piknik, ognisko czy przedstawienie.

Każdej okazji poświęcone są dwie strony, na których oprócz przebogatej ilustracji mieszkańców lasu znajduje się wierszyk oraz zestaw pytań. Na przykład w misiowym świecie trzeba odszukać dwa ptaki powracające z ciepłych krajów, szarą wiewiórkę na huśtawce, małego pręgowca w hamaku, żabę prowadzącą lekcję chemii w stawie, pająka uczącego alfabetu czy różowo-żółte dzikie róże i wiciokrzewy.

Niezwykła książka – wyszukiwanka dla dzieci

Nie są to więc zwykłe wyszukiwanki przedmiotów, ale ponad 200 zwierzątek, roślin i innych leśnych rzeczy do odnalezienia. Każda rozkładówka z książki „Co się dzieje w lesie” zapewnia więc mnóstwo różnych działań. Od czytania wierszyka, po tworzenie swoich autorskich historii z dzieckiem, samodzielne wyszukiwanie szczegółów, rozmowę na temat leśnych stworzonek i świąt/zdarzeń/pór roku, aż po szukanie wyszczególnionych punktów przedstawionych na ilustracji.

To, co szczególnie jeszcze urzeka w tej obrazkowej książce, to zdecydowanie ilustracje. Maluchy uwielbiają książeczki o zwierzątkach i w pierwszych latach najłatwiej im identyfikować się z takimi właśnie bohaterami. Tutaj ilustratorka dodała mieszkańcom lasu ludzkie zachowania, jak np. granie w klasy, naukę liczenia, spanie w łóżeczku, itd., dzięki czemu dzieciom jeszcze łatwiej utożsamić się z tymi obrazkowymi opowieściami.

Dodatkowo na końcu książki znajdują się polecenia innych książek o przyrodzie dla małych czytelników, a także wyjaśnione są pojęcia parków narodowych, parków miejskich i ogrodów botanicznych.

Ogromną zaletą książki jest także poruszanie uniwersalnych dla dzieci wydarzeń jak np. urodziny, dzień w szkole, zmiana pór roku. Dzięki takiej różnorodności tematów picturebook „Co się dzieje w lesie” zdecydowanie nie należy do książek na raz, ale może być w użyciu przez cały rok.

Jeśli zainteresowała Cię ta obrazkowa książka dla małych miłośników przyrody, możesz kupić ją tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować