fot. https://www.facebook.com/photo?fbid=838990720963384&set=pcb.838998230962633
Poznań to miasto Borejków. Kto zaczytywał się w znanej młodzieżowej serii poznańskiej pisarki, Małgorzaty Musierowicz, bardzo dobrze o tym wie. Jakiś czas temu pisaliśmy o bohaterach z ulicy Roosevelta 5, ale dziś nie bez powodu powracamy do Jeżycjady. Otóż na ulicy Słowackiego 62 powstał ogromny mural, który przedstawia bohaterów kultowej Jeżycjady. Dla tego muralu warto odwiedzić Poznań!
Poznań rodziny Borejków
Za tym artystycznym przedsięwzięciem stoi Radosław Barek, który stworzył projekt, MUR·ALL Studio i cyfrowa biblioteka Legimi, która jest sponsorem projektu oraz wykonania. O swoim projekcie Radoslaw Barek mówi:
Na wykonanie muralu inspirowanego grafiką z Jeżycjady wyraziła zgodę oczywiście sama autorka, Małgorzata Musierowicz, która przez całe życie związana jest z Poznaniem. Niewtajemniczeni w topografię stolicy Wielkopolski powinni też wiedzieć, że usytuowanie murala nie jest przypadkowe. Co prawda nie powstał on na secesyjnej kamienicy na ul. Roosevelta 5, gdzie zgodnie z informacjami z książek zamieszkiwała rodzina Borejków, ale ją przedstawia. Dlaczego więc ulica Słowackiego? Otóż nazwa serii nie jest przypadkowa. Właśnie od nazwy dzielnicy (a po poznańsku fyrtla) Jeżyce wzięła się nazwa Jeżycjada, ponieważ właśnie tutaj toczyła się akcja książek. A ulica Słowackiego to samo serce Jeżyc.
– Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania
Pierwsza część kultowej serii młodzieżowej („Małomówny i rodzina”) miała swoją premierę w 1975 roku. Co oznacza, że już wkrótce Jeżycjada będzie świętowała 50-lecie! Najwyższy więc czas, żeby kolejne pokolenia młodych czytelników poznawały historię Borejków. Może w tym pomóc gra miejsca, której scenariusz ma być oparty na Jeżycjadzie. Jak czytamy na stronie miasta Poznań, zostanie ona zainaugurowana na przełomie sierpnia i września, kiedy to nastąpi również uroczyste odsłonięcie muralu.
Chcesz przeczytać albo przypomnieć sobie Jeżycjadę? Książki Małgorzaty Musierowicz kupisz tutaj.
Skomentuj