Strona główna » 2. maja – Międzynarodowy Dzień Harry’ego Pottera! Ciekawostki o najsłynniejszym młodym czarodzieju
Ciekawostki Literatura młodzieżowa

2. maja – Międzynarodowy Dzień Harry’ego Pottera! Ciekawostki o najsłynniejszym młodym czarodzieju

Harry’ego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego przygody zachwycają już kolejne pokolenie, a my wciąż chętnie sięgamy po książki i wybieramy się kin. O sukcesie całej serii świadczą różne gry, kolejne wydania książek czy gadżetów inspirowanych bohaterami stworzonymi przez J.K. Rowling. 2 maja przypada Międzynarodowy Dzień Harry’ego Pottera. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was 10 ciekawostek na jego temat. Nawet jeśli jesteście ogromnymi miłośnikami czarodzieja, mamy nadzieję, że nasze informacje Was zaskoczą.

1.

Książki o Harrym przetłumaczono na blisko 80 różnych języków. To czytelniczy raj, jednak praca tłumaczy była tutaj nieoceniona. Nie tak łatwo znaleźć określenia na wszystkie przedmioty, które stworzyła autorka. Co ciekawe, pierwszy tom został przetłumaczony nawet na język starogrecki.

2.

Zaledwie w trzy lata po premierze pierwszej książki J.K. Rowling sprzedała ponad 30 milionów egzemplarzy powieści.

3.

Harry Potter przyszedł na świat 31 lipca 1980 roku w Dolinie Godryka. Ta data nie jest przypadkowa – 31 lipca swoje urodziny obchodzi również autorka.

4.

Tęsknota Harry’ego za rodzicami odzwierciedlała cierpienia samej autorki, która cierpiała po śmierci matki.

5.

J.K. Rowling została pierwszą miliarderką, która zarobiła taką sumę pieniędzy dzięki pisaniu książek.

6.

Nicolas Flamel, czarodziej i twórca kamienia filozoficznego to człowiek, który naprawdę istniał. Urodził się około 1330 roku i był jednym z najsłynniejszych alchemików. Legendy głoszą, że wynalazł eliksir, który zmieniał metal w złoto i zapewniał nieśmiertelność.

7.

Ostatni tom przygód Harry’ego był najszybciej sprzedającą się książką w historii. W zaledwie 24 godziny od premiery został kupiony ponad 11 milionów razy.

8.

Autorka tworząc pierwszy rozdział historii napisała około 17 różnych jego wersji.

9.

Początkowo tytuł pierwszego tomu brzmiał „Harry Potter i Kamień Czarodziejów”. Jednak nie spodobał się wydawcy i został zamieniony na „Harry Potter i kamień filozoficzny”.

10.

W jednym z wywiadów J.K. Rowling wspomniała, że początkowo planowała połączyć Hermionę z Harrym. Dopiero później uznała, że bohaterka zostanie dziewczyną Rona.

Dobrze wiemy, że Harry nigdy się nie nudzi. Książki można czytać wiele razy i wciąż wynajdywać w nich nowe smaczki. Dlatego jeśli masz ochotę na dobrą lekturę, książki o Harrym możesz kupić tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować