Jak w przypadku każdej książki Michela Houellebecqa, również premiera „Unicestwienia” (tytuł francuski „Anéantir” – w dosłownym tłumaczeniu: zniszczyć) stała się we Francji literackim wydarzeniem roku. Była szeroko omawiana i wyczekiwana, prognozowano zainteresowanie czytelników, chociaż jej treść była owiana tajemnicą. Autor nie udzielał wywiadów na temat książki, a wydawca podjął wszelkie kroki, żeby obyło się bez tzw. przecieków. Pierwszy nakład powieści wyniósł aż 300 000 egzemplarzy.
O czym jest nowa książka Michela Houellebecqa?
„Unicestwienie” to ósma powieść w karierze pisarza. Akcja rozgrywa się w 2027 roku podczas fikcyjnej kampanii przed wyborami prezydenckimi. Książka trafiła do księgarń w styczniu 2022 roku, a 10 kwietnia miała miejsce pierwsza tura wyborów prezydenckich. Biorąc pod uwagę łatkę „proroka”, jakiej autor dorobił się wiele lat temu, nowa powieść wzbudzała we Francji ogromne zainteresowanie. Główny bohater powieści – Paul jest urzędnikiem w gabinecie ministra finansów. Tytułowe unicestwienie dotyczy bohatera, który zmaga się z chorobą ojca, kryzysem wieku średniego, walczy o małżeństwo, ale również kraju, w którym obserwujemy postępujący upadek moralny.
Jak podaje w notce prasowej polski wydawca:
Książka ukaże się w Polsce 12 października 2022 roku nakładem wydawnictwa W.A.B. W przedsprzedaży możesz ją zamówić tutaj.
Kim jest Michel Houellebecq?
Michel Houellebecq to francuski eseista, poeta, autor piosenek i przede wszystkim pisarz, bo to właśnie powieści przyniosły mu największy rozgłos. Jest jednym z najlepiej sprzedających się i najczęściej tłumaczonych francuskich pisarzy. Urodził się w Saint-Pierre de La Reunion, wychowywali go dziadkowie. Z wykształcenia jest inżynierem rolnictwa, studiował również fotografię. Pierwszą opublikowaną przez niego powieścią było „Poszerzenie pola walki” w 1994 roku. Był wielokrotnie nagradzany i doceniany za swoją twórczość. Jest laureatem m.in. Nagrody Goncourtów i IMPAC Dublin Literary Award. Krąży o nim wiele anegdot, jak chociażby ta, że ma obsesję na punkcie nagrody Nobla i jest islamofobem. Po wydaniu książki „Uległość” przedstawiającej wizję islamizacji Francji, a należy dodać, że premiera zbiegła się w czasie z atakiem na redakcję „Charlie Hebdo” – autor był objęty ochroną policyjną. W 2000r. wyprowadził się do Irlandii, a następnie Andaluzji. Wrócił do Francji w 2012 roku.
W Polce dostępne są wszystkie dotychczasowe powieści Houellebecqua: „Poszerzenie pola walki”, „Cząstki elementarne”, „Platforma”, „Możliwości wyspy”, „Mapa i terytorium”, „Uległość”, „Serotonina”.
Skomentuj