Strona główna » Trwa TransPort Literacki 2022 czyli święto literatury zawitało do Kołobrzegu
Wydarzenia literackie

Trwa TransPort Literacki 2022 czyli święto literatury zawitało do Kołobrzegu

27. festiwal TransPort Literacki

W dniach 22 – 25 września w Kołobrzegu odbywa się TransPort Literacki czyli festiwal, który do tej pory obecny był na Dolnym Śląsku. Na uczestników czekają światowe premiery książek i inauguracja „Nowego europejskiego kanonu literackiego” stworzonego przez międzynarodowe grono wydawców, przedstawicieli festiwali i instytucji literackich z 21 krajów. W ten weekend zdecydowanie warto zawitać do Kołobrzegu.

Ze Śląska nad morze

Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 1996 roku za sprawą Biura Literackiego, który kontynuuje swoje przedsięwzięcie do dziś. Jednak dawniej festiwal TransPort Literacki nosił nazwę Fort, Port i Stacja Literatura. Zmieniła się jednak nie tylko nazwa ale i miejsce wydarzenia. Po 25-letnim stażu na Dolnym Śląsku przyszła pora na północną część Polski – Pomorze Zachodnie.

.(…) festiwal nabiera wiatru w żagle, akcentując programowe „przejście” hasłem „Myśl bez granic” i nową nazwą wydarzenia, gdzie „Trans” nie jest tylko dodatkiem do „Portu”, a „TransPort” to nie jeden wyraz. Słowa klucze na tegoroczną edycję to: „transformacja”, „transmisja”, „transfuzja”, „transfer”, „transkrypcja” i „transgraniczność”.
.

27. festiwal TransPort Literacki

Podczas 27 edycji literackiego wydarzenia zawita 70 gości z 11 krajów. Odbędzie się także premiera 30 tytułów. W programie nie zabraknie również spotkań autorskich, czytania książek przy akompaniamencie muzyki Huberta Zemlera, pracowni literackich, specjalnych projektów i wydarzeń dla mieszkańców Kołobrzegu. Przebieg TransPortu Literackiego uświetni przyznanie nagrody „Koło brzegu poezji i prozy” przyznawana przez uczniów i uczennice z lokalnych szkół. Wystartuje również projekt Fest Ukraina. Ma on na celu zapewnić uczestnictwo autorek i autorów z Ukrainy w najważniejszych wydarzeniach literackich na świecie.

Festiwale Biura Literackiego to wydarzenia wyjątkowe. Zawdzięczają to udziałowi znakomitych nazwisk, premierom nowych książek. Niepostrzeżenie zacierają się tutaj role i wszyscy ‘uczą się’ od siebie nawzajem. Jak nazwać taką wspólnotę? Nie znajduję lepszego słowa niż ‘wrażliwość’. W pewnym sensie festiwal w takiej formule jest dramatycznie ‘nie na czasie’ – któż dzisiaj w sferze publicznej praktykuje bowiem ‘wrażliwość’, gdy liczy się jedynie bezwzględna i programowo niewrażliwa ‘skuteczność’ – i jednocześnie nic bardziej nie jest naszemu czasowi potrzebne jak to, co dzieje się na festiwalu Biura: bez troskliwej i uważnej rozmowy, bez ważenia słowa, ‘naszego czasu’ nie da się uzdrowić.

– prof. Tadeusz Sławek

.

Festiwal TransPort Literacki trwa od czwartku 22.09 do niedzieli 25.09. Dokładny program wydarzenia znajdziesz na stronie organizatora.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować