Strona główna » Tiril, Oliver i Otto z serii “Operacja” Jørna Liera Horsta najlepszymi bohaterami z norweskiej książki dziecięcej wszech czasów
Ciekawostki Książki dla dzieci

Tiril, Oliver i Otto z serii “Operacja” Jørna Liera Horsta najlepszymi bohaterami z norweskiej książki dziecięcej wszech czasów

Bohaterowie serii Operacja

Niezależny serwis internetowy poświęcony książkom i wiadomościom literackim Bok365.no przeprowadził w wakacje głosowanie na najbardziej lubiane postacie z norweskiej literatury dziecięcej. Internauci wybierali swoich faworytów z listy 50 kultowych bohaterów książkowych. Pierwsze miejsce zajęli znani również w Polsce bohaterowie serii „Operacja..”, która ukazuje się u nas dzięki Wydawnictwu Media Rodzina.

Letni plebiscyt serwisu Bok365.no

Przygody Biura Detektywistycznego nr 2 zadebiutowały w 2013 roku. Przez blisko 10 lat bohaterowie ciepło przyjętej serii dla dzieci doczekali się wielu przygód, które poznali również polscy czytelnicy. Kto zaczytuje się w perypetiach Biuro Detektywistycznego Lassego i Mai Widmarka, ten równie często sięga po kolejne tomy „Operacji…” Jørna Liera Horsta, znanego norweskiego autora kryminałów. Przyznana więc w Norwegii przez serwis Bok365.no nagroda zdecydowanie nie jest zaskoczeniem.

Otrzymanie takiego tytułu niesie za sobą ogromny ciężar. Dużo postaci, które lubiłem jako dziecko, również znajdowało się na liście do głosowania. Tiril, Oliver i Otto mają wielu przyjaciół, bardzo dziękujemy wszystkim głosującym. Myślę, że sukces i popularność przede wszystkim zawdzięczamy temu, że historie są ciekawe i opowiedziane w sposób odpowiedni dla dzieci. Wyróżnienie dzielimy razem z ilustratorem, Hansem Jørgenem Sandnesem. We dwójkę tworzymy tę serię. Niedługo minie 10 lat od premiery pierwszej książki w Norwegii.

– Jørn Lier Horst

Detektywistyczna seria dla dzieci Jørna Liera Horsta

Jednak są wśród naszych czytelników z pewnością i tacy, którzy nie słyszeli do tej pory o tym cyklu książek. Dla niewtajemniczonych w ten norweski bestseller dla dzieci, seria „Operacja…” opowiada o działalności dwójki młodych detektywów, którzy prowadzą Biuro Detektywistyczne numer 2 w Elvestad w Norwegii. To, czego można im pozazdrościć, to z pewnością nosa do wyjaśniania zagadek! W miłym nadmorskim miasteczku dzieją się dziwne rzeczy, ale na szczęście Tiril i Oliver czekają na posterunku, aby ze swoim psem Otto pomóc policji rozwikłać najtrudniejsze sprawy.

Do tej pory w Polsce ukazało się 18 tomów przygód Tiril, Olivera i Otto:

Dostępne są również cztery tytuły w większym wydaniu (Operacja Królowa Dżungli, Operacja Księga Czarodzieja, Operacja Ostatni Dinozaur, Operacja Jednorożec), a także wydania zeszytowe z zagadkami (Operacja Bałwan, Operacja Zielona Rękawiczka).

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować