Strona główna » TBR, DNF, ARC czyli skróty, które powinien znać każdy bookstagramer
Ciekawostki

TBR, DNF, ARC czyli skróty, które powinien znać każdy bookstagramer

Skróty na bookstagramie

Szukasz inspiracji na nowe rolki i posty na swoim bookstagramie, a w hashtagach widzisz skróty #TBR, #DNF, #ARC? Czy to w ogóle coś znaczy, czy to jakiś wymysł instagramowych twórców? Okazuje się, że te skróty mają sens, a w tym krótkim wpisie opowiemy Ci, co kryje się pod tajemniczymi zbitkami liter. Zapraszamy do lektury!

TBR – To Be Read, czyli książki, które planujesz przeczytać

Ten angielski skrót zdecydowanie zadomowił się również na polskim bookstagramie. Wielu miłośników książek, którzy dzielą się w internecie swoimi recenzjami, oznacza filmiki na Instagramie czy na kanale YouTube jako „TBR”. Rozwińmy więc ten skrót. To akronim od „To Be Read” (logiczne, prawda?), czyli książki, które zamierzasz przeczytać. A jeśli jesteś molem książkowym, z pewnością wiesz, o czym mowa. Co więcej, często można znaleźć zestawienia:

  • TBR list,
  • TBR pile,
  • TBR shelf.

Chcesz zrobić rolkę na Instagram o półce wstydu, stosie książek na nocnym stoliku albo swoich czytelniczych planach na kolejny miesiąc? Koniecznie oznacz go jako #TBR!

DNF – Did Not Finish, czyli książki, których nie skończyłaś/eś czytać

Po rozwinięciu te trzy literki mówią wszystko. DNF to po prostu książki, których nie udało nam się z różnych powodów dokończyć. Z tym akronimem można się spotkać również w terminologii sportowej, kiedy mówimy, że ktoś nie ukończył biegu. Natomiast takie sytuacje mogą się zdarzyć również w czytelniczej rzeczywistości.

Nudna lektura bez wciągającej akcji? Nieinteresująca nas tematyka? Czynniki losowe? Powody są różne, ale DNF-y to całkiem zwyczajna rzecz. Jeśli więc robisz post o książkach, których czytanie porzuciłaś/eś, dodaj #DNF.

ARC – Advanced Reader’s Copy, czyli recenzencki egzemplarz książki

Ten skrót zdecydowanie nie jest zarezerwowany dla wszystkich bookstagramerów. Jeśli jednak działasz już jakiś czas w świecie literatury, być może spotka Cię zaszczyt zrecenzowania nowej książki, jeszcze zanim oficjalnie ukaże się ona na rynku i będzie dostępna w księgarniach. Otrzymasz wówczas od wydawnictwa tzw. Advanced Reader’s Copy. Jest to wstępne wydanie książki, egzemplarz okazowy, który otrzymują m.in. księgarze, bibliotekarze, dziennikarze, czy inni recenzenci, np. bookstagramerzy. W takich pierwszych wydaniach mogą znajdować się jeszcze literówki, czy błędy tekstowe.

Należysz do grona szczęśliwców, który mają możliwość zrecenzowania książki przed jej premierą? Koniecznie oznacz swój wpis #ARC.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować