Strona główna » “Szkoła czytania” dla osadzonych. Projekt Krakowa, polskiego Miasta Literatury UNESCO
Ciekawostki

“Szkoła czytania” dla osadzonych. Projekt Krakowa, polskiego Miasta Literatury UNESCO

Szkoła czytania dla osadzonych

Miasto Kraków ogłosiło, że startuje tegoroczna edycja Szkoły czytania dla osadzonych w krakowskich więzieniach. Program obejmie więźniów Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Nowej Hucie.

Za pomysłem i organizacją stoi KBF czyli operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i instytucja kulturalna Miasta Kraków. Pierwsza edycja Szkoły czytania została zainicjowana w 2018 roku. W 2019 roku po raz pierwszy osadzeni w krakowskim więzieniu wzięli udział w spotkaniu autorskim z nasza polską noblistką, Olgą Tokarczuk. Podjęte działania wynikają z owocnych rozmów na temat znaczenia literatury w procesie resocjalizacji. Zakłady karne to miejsca, w których dostęp do kultury jest zdecydowanie utrudniony, a jak podkreślają eksperci, czytanie książek ma ogromne znaczenie dla rozwoju empatii wśród osadzonych.

Będziemy wspólnie czytać po to, by się spotkać – w swoich doświadczeniach, mentalności i wrażliwości. To jeden z nadrzędnych celów literatury: rzucanie pomostów między światami.

– Katarzyna Kubisiowska

Przez najbliższe miesiące w ramach Szkoły czytania odbędą się specjalnie przygotowane warsztaty literackie. Poprowadzą je m.in. dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” – Katarzyna Kubisiowska oraz ceniony polski pisarz – Łukasz Orbitowski. Osadzeni objęci programem wezmą również udział w spotkaniach z pisarzami, krytykami i tłumaczami.

Udział w projekcie »Szkoła czytania« jest dla mnie dużym wyzwaniem i na pewno towarzyszy mi świadomość wagi podjętego zadania. Moje życie miało różne zakręty i kolory. Zdaję sobie sprawę, że mogłem wylądować po złej stronie krat. Chciałbym wówczas mieć książki pod celą, chciałbym, aby ktoś do mnie przyszedł i o nich porozmawiał

– Łukasz Orbitowski

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować