Strona główna » 7 kwietnia – Wspomnienie Williama Wordswortha w 252 rocznicę urodzin
Ciekawostki Poezja (liryka)

7 kwietnia – Wspomnienie Williama Wordswortha w 252 rocznicę urodzin

William Wordsworth

Zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:William_wordsworth.jpg

Każdy człowiek niesie w sobie jakąś prawdę, którą przekazuje światu. Gdy odchodzi z tego świata, jego prawda często dalej wybrzmiewa. Jedną z takich osób był William Wordsworth, wybitny poeta i prekursor romantyzmu w Wielkiej Brytanii. Jego słowa wciąż mają moc i skłaniają nas do refleksji. Zanurzmy się więc w nich i po raz kolejny wysłuchajmy, co Wordsworth ma nam do powiedzenia…

Kim był William Wordsworth?

Każdy, kto interesuje się poezją lub fascynuje go historia romantyzmu doskonale zna to nazwisko. Wordsworth przyszedł na świat w 1770 roku. Niestety już od najmłodszych lat miał pod górkę. W wieku 8 lat stracił matkę, a 5 lat później ojca. On i jego rodzeństwo zostali podzieleni i oddani w opiekę różnym krewnym. Chłopak ciężko przeżył rozłąkę z jedynymi najbliższymi, którzy mu pozostali. Dopiero jako dorosły mężczyzna odbudował relację ze swoją siostrą Dorothy i do końca życia z nią mieszkał. Żadne z nich nie założyło swojej rodziny.

Nie oznacza to jednak, że serce poety nie biło szybciej… W czasie jednej z podróży do Francji poznał Annette. Para zakochała się w sobie, ale problemy finansowe i trwające kłopoty polityczne uniemożliwiły im wspólne życie. Wordsworth opuścił Francję zanim jego ukochana urodziła ich córkę. Dziewczynkę poznał dopiero wiele lat później.

Najlepsza część życia ludzkiego to małe, bezimienne i zapomniane akty dobroci i miłości.

Twórczość Wordswortha

Wordsworth jako młody chłopak podróżował do Francji i tam też zobaczył ją w najbardziej krwawym okresie – w trakcie Rewolucji Francuskiej. Zaczął interesować się postawami antyarystokratycznymi i tendencjami romantycznymi, które później zaczął stosować we własnej twórczości. W 1795, w wieku 25 lat otrzymał niewielką spuściznę i tam też zamieszkał z Dorothy. Niedługo później rozpoczął najważniejszą w swoim życiu przyjaźń z Samuelem Taylorem Coleridgem, również poetą. Panowie wraz z Dorothy prowadzili wielogodzinne dyskusje i obecnie są uważani za prekursorów nowych tendencji w literaturze brytyjskiej.

Niektórzy określają ich „Angielskimi Poetami Jezior”, bo byli związani z Krainą Jezior. Jednym z najważniejszych utworów Wordswortha były „Lirical Ballads” wydane w 1798. Wtedy też autorzy nakreślili romantyczne tendencje w zmieniającej się literaturze.

Poezja bierze początek ze wzruszenia rozpamiętywanego w spokoju.

Pamiętamy

Wordsworth był bardzo ciekawą postacią, która doskonale zdaje się wpisywać w obraz nostalgicznego romantyka, pogrążonego w rozmyślaniach i niezdolnego do ziemskiego szczęścia. Jednocześnie poeta przeżył 80 lat i pozostawił po sobie wiele tekstów. Oczywiście w Wielkiej Brytanii cieszą się one o wiele większą popularnością niż w Polsce. I my jednak doceniamy ich kunszt i chętnie się przy nich zatrzymujemy.

Wordsworth miał w sobie to coś, co sprawiało, że chętnie sięgamy po jego teksty. To jakiś rodzaj spokoju, pewności siebie i stanowczości we własnej pracy literackiej. Poeta doskonale wiedział, czego chce i świadomie kształtował swoje dzieła. Był romantykiem i jego wzruszenia możemy obserwować na zapisanych przez niego kartach. Co nam one powiedzą?

Nasze narodziny nie są niczym innym niż snem i zapomnieniem.

 

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować