Strona główna » Rozpoczęły się zdjęcia do ekranizacji “Wyrwy” Wojciecha Chmielarza
Ciekawostki Thriller

Rozpoczęły się zdjęcia do ekranizacji “Wyrwy” Wojciecha Chmielarza

Ekranizacja Wyrwy Chmielarza

Wiosna tego roku obfituje w fantastyczne zapowiedzi ekranizacji najgłośniejszych polskich powieści. Do listy filmowych adaptacji dołączyła właśnie książka Wojciecha Chmielarza, która znalazła się w finałowej siódemce Nagrody Wielkiego Kalibru 2021. Już w 2023 roku obejrzymy film “Wyrwa” z udziałem m.in. Tomasza Kota.

Obsada „Wyrwy”

Chociaż nie znamy jeszcze całej obsady nowej produkcji Canal+ Original, to twórcy ujawnili już pierwsze nazwiska aktorów zaangażowanych w ten filmowy projekt. W pierwszoplanowych rolach zobaczymy Tomasza Kota (Maciej), Karolinę Gruszkę (Janina) oraz Grzegorza Damięckiego (Wojnar). Wiemy też, że w filmie zagra Olga Bołądź, Maria Pakulnis, Roman Garncarczyk oraz Konrad Eleryk.

Przypomnijmy, że platforma streamingowa Canal+ jest odpowiedzialna również za wcześniejszą ekranizację książki Chmielarza „Żmijowisko”.

Twórcy „Wyrwy”

Film na podstawie thrillera psychologicznego Wojciecha Chmielarza reżyseruje Bartosz Konopka, który znany jest z produkcji takich jak m.in. „W głębi lasu”, „Skazana” oraz „Lęk wysokości”. Za krótkometrażowy film dokumentalny „Królik po berlińsku” otrzymał nominację do Oscara w 2010 roku.

Z kolei autorem scenariusza jest Marcin Ciastoń, którego możecie znać z filmu „Hiacynt”. Zdobył za niego prestiżową nagrodę Złote Lwy w 2021 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Scenariusz do filmu „Wyrwa” konsultował oczywiście sam pisarz.

Ekranizacja „Wyrwy”

Jaką historię obejrzymy na dużym ekranie już w pierwszej połowie przyszłego roku? Jak czytamy w opisie dystrybutora:

Tajemniczy wypadek samochodowy zmienia całkowicie życie Maćka (Tomasz Kot). W zdarzeniu ginie jego żona Janina (Karolina Gruszka). Najprawdopodobniej kobieta popełniła samobójstwo. Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała, że jedzie na delegację do Krakowa. Pomyliła się? A może kłamała? Zrozpaczony mężczyzna wyrusza w podróż, aby rozwiązać zagadkę jej śmierci. Wkrótce trafia na trop niejakiego Wojnara (Grzegorz Damięcki) – aktora, którego podejrzewa o romans ze zmarłą żoną. Od tego momentu pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia się w skomplikowaną zagadkę. Maciej dochodzi do wniosku, że być może w ogóle nie znał kobiety, którą poślubił…

Wyrwa Wyrwa Wyrwa Wyrwa

Okłamałem Państwa. A właściwie okłamywałem Was od dłuższego czasu. Nawet chyba na ostatnim spotkaniu w Zawierciu, kiedy padło pytanie o ekranizację “Wyrwy”, a ja kręciłem głową i mówiłem, że w sumie nie wiem, że coś się tam dzieje, ale ciągle nic nie wiadomo. No więc – wiadomo. Nie tylko to, że ekranizacja będzie. Zdjęcia rozpoczęły się już kilkanaście dni temu, a ja wreszcie mogę o tym powiedzieć!!!

– Wojciech Chmielarz

P.S. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji sięgnąć po głośny thriller Wojciecha Chmielarza, koniecznie nadróbcie zaległości przed filmową premierą! Książkę kupicie tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować