Strona główna » „Planeta Piołun”. Książka, która pozwala usłyszeć Ukrainę
Bestsellery Esej Polecenia

„Planeta Piołun”. Książka, która pozwala usłyszeć Ukrainę

Na premierę książki, która miała miejsce 23 lutego w przededniu wybuchu wojny w Ukrainie, czekało wielu czytelników. Znakomita ukraińska pisarka Oksana Zabużko przyjechała nawet z Kijowa na spotkania autorskie do Polski. Jednak dzień 24.02, kiedy zaczęła się barbarzyńska inwazja Rosji na naszych sąsiadów, sprawił, że Planeta Piołun jak żadna inna książka stała się w ostatnich tygodniach niezwykle ważna dla Polaków.

Z pewnością niewielu z nas jest w stanie „pochwalić się” szeroką wiedzą na temat naszych sąsiadów ze wschodniej granicy. Czy cokolwiek tak naprawdę wiedzieliśmy o ukraińskiej kulturze, społeczeństwie i ich doświadczeniach, zanim armia Putina wkroczyła na terytorium Ukrainy? Jeśli chcielibyście poznać rzeczywistość rodaków Oksany Zabużko i zrozumieć zawiłe stosunki Ukrainy i Rosji, Planeta Piołun jest dla Was lekturą obowiązkową.

Oksana Zabużko – wybitna ukraińska eseistka

Oksana Zabużko dała się poznać polskim czytelnikom dzięki głośnej powieści Badania terenowe nad ukraińskim seksem. Książka wydana w Ukrainie w 1996 roku doczekała się tłumaczeń na szesnaście języków i przyniosła Zabużko międzynarodową sławę. Jednak warto zauważyć, że w swojej ojczyźnie pisarka jest postrzegana głównie jako eseistka. Czytelnicy cenią sposób, w jaki objaśnia im świat. Jasno skrystalizowane poglądy, o których pisze w swoich znakomitych tekstach, mają również odzwierciedlenie w jej działaniach na rzecz demokracji.

Oksana Zabużko
Fot. Magda Rymarz/ Facebook KBF

Planeta Piołun czyli zbiór esejów ukazuje się dzięki Wydawnictwu Agora w Polsce po raz pierwszy. Oksana Zabużko do polskiego wydania książki wybrała najciekawsze teksty z okresu 20 lat. Ich lektura pozwola nam zrozumieć kulturową tożsamość Ukrainy oraz imperialne ambicje Rosji. Pisarka swoimi esejami o rzeczach do tej pory nieopowiedzianych zaprasza czytelnika do rozmowy o ukraińskiej kulturze i historii. W specjalnie napisanym wstępie zwraca się również do Polaków, pisząc:

Polska podarowała mi więcej niż jakikolwiek inny kraj, oprócz własnego – w różnych momentach, z różnymi ludźmi, na różnych nawet szerokościach geograficznych.
 

Planeta Piołun – spotkanie z Ukrainą

Tytułowa Planeta Piołun to jeden z esejów zamieszczonych w książce, w którym Zabużko opisuje tragiczne, apokaliptyczne wydarzenia z XX wieku w Ukrainie. Przeczytamy więc m.in. o roku 1986 roku czyli wybuchu elektrowni w Czarnobylu oraz Wielkim Głodzie w latach 1932-1933. Te doświadczenia, dla których brakuje słów i zrozumienia, tak naprawdę nie zostały nigdy dostatecznie dobrze opowiedziane. Wybitna ukraińska eseistka postanowiła więc podjąć się tego tematu i naświetlić innym narodom fakty z nieznanej dotąd strony.

W zbiorze tekstów znajdziemy również eseje ważnych postaciach dla ukraińskiej kultury, m.in. o Swietłanie Aleksijewicz, reżyserze Andrieju Tarkowskim, pisarzu Leonidzie Pluszczu oraz Katerynie Biłokur, wybitnej malarce.  Oksana Zabużko z ogromnym zaangażowaniem pisze o wolności i jej braku, przeżytych przez Ukraińców traumach oraz walce demokracji przeciwko totalitaryzmowi.

Nie pozwól przestać kochać siebie. Bo to by było już zupełnie głupie – tyle wytrzymać, i to wytrzymać z godnością, i zaledwie w „pół pokolenia przed zwycięstwem” ulec przed „niczym”, tak, zupełnie niczym: przed chmarą nasłanych na nas obcych słów o odwróconych znaczeniach, zgniłych i obłudnych, jak błotnista mgła… Nie daj nam zdradzić naszych martwych. I żywych. I tych, którzy jeszcze mają się kiedyś urodzić. Tylko tyle i nic więcej. Bo więcej nie mamy się czego bać.
 

Książkę kupicie tutaj: Planeta Piołun

 

Kasia