Strona główna » Paryskie Targi Książki 2022 w nowej odsłonie
Wydarzenia literackie

Paryskie Targi Książki 2022 w nowej odsłonie

Paryskie Targi Książki 2022

Już w kwietniu tego roku w dniach 22 – 24.04 odbędzie się Festival du Livre de Paris. To jedno z największych wydarzeń literackich w Europie. Po dwóch latach przerwy (2020, 2021) spowodowanej sytuacją epidemiologiczną na świecie powraca w nowej odsłonie Le Salon du Livre de Paris. Od tego roku zmienia on nazwę na Festival du Livre de Paris.

W tym roku Paryskie Targi Książki 2022 organizowane są w samym sercu stolicy Francji. Stoiska wydawców jak i znanych pisarzy znajdziecie w Grand Palais Éphémère tuż przy Polach Marsowych i znanej każdemu wieży Eiffela. Czy można wymarzyć sobie lepszą lokalizację? A co więcej i co z pewnością ucieszy wielu bibliofilów – wydarzenie jest całkowicie darmowe i otwarte dla wszystkich chętnych.

Le Salon du Livre de Paris w liczbach

Le Salon du Livre de Paris po raz pierwszy odbył się w 1981 roku. Co roku gromadził liczne grono wystawców oraz odwiedzających. Liczby mówią same za siebie. Podczas ostatniej edycji targów w 2019 roku targi książki w Paryżu odwiedziło 160 000 osób! Organizatorom udało się:

  • zebrać w jednym miejscu 3000 pisarzy,
  • zorganizować 250 konferencji i debat,
  • przyjąć 718 grup szkolnych,
  • pomieścić ponad 400 stoisk wydawnictw z 50 krajów świata.

Bez wątpienia targi książki w Paryżu z 40 – letnią tradycją zaliczane są do największych literackich imprez w Europie.

Nowa formuła Paryskich Targów Książki

Jean-Baptiste Passé – dyrektor generalny wydarzenia i Syndicat national de l’édition (SNE) czyli organizator targów zapowiadają całkowicie nową, rozbudowaną i jeszcze bardziej atrakcyjną od poprzednich edycji formułę festiwalu. Francuskim targom książki będą towarzyszyły wywiady, debaty, spotkania z pisarzami, koncerty i występy artystyczne. Co więcej, wydarzenia będą miały również miejsce w plenerze poza główną lokalizacją festiwalu w charakterystycznych miejscach Paryża. W bogatym programie kulturalnym nie zabraknie miejsca na atrakcje literackie skierowane do najmłodszych uczestników targów. Warto wspomnieć również o zapowiadanych przechadzkach literackich ulicami Paryża z pisarzami oraz redaktorami książek.

Gość honorowy

W związku z obchodami 75. lecia niepodległości Indii edycję tegoroczną festiwalu uświetni obecność oficjalnej delegacji indyjskich autorów i wydawnictw. To wspaniała okazja dla uczestników festiwalu książki, by poznać niezwykle bogaty, jednak wciąż mało znany w kulturze zachodniej literacki dorobek Indii. Dodatkowo podczas ceremonii otwarcia Paryskich Targów Książki poznamy zwycięzcę Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2022.

Szczegółowe informacje na temat jednego z największych wydarzeń literackich 2022 roku znajdzie na stronie festiwalu www.festivaldulivredeparis.fr/

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować