Strona główna » “Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”. Książka o zdrowiu psychicznym młodzieży
Literatura faktu Literatura młodzieżowa Zapowiedzi i nowości

“Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”. Książka o zdrowiu psychicznym młodzieży

Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze

Justyna Suchecka, autorka bestsellerowej książki dla dzieci Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat, wraca z kolejną niezwykle potrzebną publikacją. Tym razem podjęła się napisania o najbardziej palącym w polskim społeczeństwie, a jednocześnie najbardziej zaniedbanym problemie. Mowa oczywiście o pomocy psychologicznej i zdrowiu psychicznym nastolatków. Premiera już 18 maja.

Zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków w Polsce

Kto chociaż raz nie usłyszał słów: „inni mają gorzej”, „wszystko będzie dobrze”… A może sami w ramach „pocieszenia” drugiej osoby wypowiedzieliście te najbardziej znienawidzone zdania? Wciąż, mimo że mamy już XXI wiek, a wiedza z zakresu zdrowia psychicznego w ostatnich latach znacznie się rozwinęła, podobnie jak świadomość społeczeństwa dotycząca chociażby depresji, nagminne jest umniejszanie problemów dzieci i młodzieży. Nie wspominając nawet o zaniedbaniu kwestii leczenia psychiatrycznego najmłodszych. Ten temat poruszała m.in. w swoim reportażu Stany ostre. Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci Marta Szarejko czy Witold Bereś oraz Janusz Schwertner w książce Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci.

Nowa książka Justyny Sucheckiej

Justyna Suchecka jest znaną dziennikarką specjalizującą się w tematyce edukacyjnej. Czytelnicy mogli jej pióro nie tylko dzięki artykułom dotyczącym edukacji w Polsce, ale również dzięki inspirującej publikacji Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat. Warto wspomnieć, że Polka jest laureatką nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Prestiżowe wyróżnienie otrzymała za cykl tekstów Tysiące dzieci wypadło z systemu. Gdzie ich szukać?. Zdobyła również nagrodę w konkursie „Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Jej nowa książka jest wynikiem wielu spotkań i rozmów z osobami, które na co dzień mierzą się z chorobami psychicznymi (depresja, anoreksja) oraz zaburzeniami (m.in. ADHS, spektrum autyzmu). Justyna Suchecka spotkała się także ze specjalistami zdrowia psychicznego, którzy pomagają nastolatkom oraz osobami zaangażowanymi w dbanie o dobrostan swój i innych. Jak podkreśla autorka książki Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze, nie jest to poradnik. Mimo przewrotnego tytułu jest to publikacja, która da nastolatkom nadzieję i wzmocni ich w codziennych zmaganiach z chorobą. Jej celem jest szerzenie wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego, ponieważ psychoedukacja powinna stanowić podstawę dbania o swoje zdrowie. A co więcej i co warto podkreślić, pierwsza pomoc psychologiczna jest równie ważna jak pierwsza pomoc przedmedyczna.

W książce Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze młodzi czytelnicy znajdą odpowiedzi na najważniejsze pytania:

  • jak radzić sobie z kryzysami i stresem,
  • gdzie szukać pomocy,
  • jak pomagać innym.

Tytuł: Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze
Autor: Justyna Suchecka
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 18.05.2022

Książkę kupicie tutaj: Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować