Strona główna » “Nawet myszy idą do nieba” już w kinach
Ciekawostki Książki dla dzieci

“Nawet myszy idą do nieba” już w kinach

Naawet myszy idą do nieba

Zastanawiacie się, na co warto wybrać się z dziećmi do kina w ten weekend? Koniecznie rozważcie animowaną bajkę „Nawet myszy idą do nieba”, która powstała na podstawie książki o tym samym tytule.

Nagradzany film dla dzieci

Animowany film dla dzieci w reżyserii Jana Bubeníčeka i Denisy Grimmová swoją polską premierę ma właśnie dziś – 29 kwietnia. Bajka w koprodukcji czeskiej, polskiej, słowackiej i francuskiej zdążyła już zostać nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Cezarów w kategorii Najlepszy film animowany. Zdobyła nagrodę Czeski Lew oraz Nagrodę Specjalną Jury Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Po raz pierwszy została zaprezentowana szerokiej publiczności podczas 60. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, a także otwierała 8. edycję MFF Kino Dzieci. Warto też dodać, że produkcja jest kombinacją animacji lalkowych, trików cyfrowych i cyfrowych animacji.

Czy potrzeba jeszcze lepszych rekomendacji, by kupić bilet na seans „Nawet myszy idą do nieba”?

Więcej o animowanym filmie posłuchacie w rozmowie reżyserów poniżej.

Fabuła bajki „Nawet myszy idą do nieba”

Nagrody nagrodami, ale o czym w zasadzie opowiada ta historia o uroczym tytule? Głównymi bohaterami jest uparta mysz Czmyszka i strachliwy lis Rudeusz. Czmyszka usilnie stara się udowodnić swoją odwagę, mimo że w głębi serduszka potwornie się boi. Ryzykuje nawet spotkanie z drapieżnikiem. Niestety, zamiast wyjść cało z tego starcia, śmiertelni wrogowie trafią razem do… nieba. Wypadek splata ich losy i na zawsze odmienia ich życie. W nowej krainie czeka ich wiele wyzwań oraz mnóstwo niecodziennych przygód.

Czy mimo różnic nie tylko w wyglądzie, ale również w charakterach, myszka i lisek znajdą wspólny język? Czy zostaną przyjaciółmi? Na szczęście okazuje się, że w przyjaźni i w niebie nie ma rzeczy możliwych, a bajki dodatkowo, jak wiemy, rządzą się swoimi prawami.

Zaczęło się od książki

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w tym wypadku trudno będzie powstrzymać się przed obejrzeniem filmu, zanim sięgniecie po książkę. Jednak mimo wszystko zachęcamy również do poznania pełnych zaskoczeń przygód myszki i lisa z lektury o tym samym tytule. Autorka książki dla dzieci „Nawet myszy idą do nieba” Iva Procházková otrzymała za nią najważniejszą czeską nagrodę literacką Magnesia Litera. Z kolei ilustracje Denisy Grimmovej, które znajdziemy na stronach wzruszającej opowieści, współgrają z filmem animowanym.

Książkę „Nawet myszy idą do nieba” znajdziecie tutaj.

Miłej lektury i równie dobrego seansu!

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować