Strona główna » Literackie wydarzenie w Poznaniu. Festiwal Fabuły 2022
Wydarzenia literackie

Literackie wydarzenie w Poznaniu. Festiwal Fabuły 2022

Festiwal Fabuły

Uwielbiany przez spragnionych wiosny maj to nie tylko bzy i pierwsze opalanie na kocyku w parku. Szczególnie dla poznaniaków ten miesiąc oznacza jedno. Wybieramy się do Zamku na Festiwal Fabuły!

Jeśli sądziliście, że pełna wiosny zawiedzie Was pod względem literackich wydarzeń, to już rozwiewamy te pesymistyczne myśli. Otóż już w dniach 25 – 28 maja Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zaprasza miłośników czytania na piątą edycję Festiwalu Fabuły.

Fabuła potrzebna jest nam nie tylko do chwilowej, przyjemnej ucieczki przed trudną rzeczywistością, nie tylko dla (czasem łatwego) pocieszenia. Nowe historie o miłości i śmierci, krzywdzie i bohaterstwie, losy aktualnych wędrówek, kolejne końce świata trzeba ułożyć w dobrą opowieść. Ale nie chodzi o abstrakcje czy idee, nie o propagandę, lecz o świat wokół – by go zrozumieć, oswoić potrzebujemy języka i narracji. W kryzysie opieramy się odruchowo na tym, co niepozorne, ale trwałe. Codzienność, choć podważona, radykalnie się nie zmienia. To dobry moment, by ją docenić i spojrzeć na nią inaczej.

Co warto wiedzieć o Festiwalu Fabuły?

To wydarzenie literackie po raz pierwszy pojawiło się na mapie Poznania w 2014 roku. Co ciekawe, festiwal odbywa się co dwa lata. Organizatorzy dbają o ciekawy i merytoryczny program, dlatego zapraszają do rozmów autorów najważniejszych książek prozatorskich wydawanych w Polsce. Uczestnicy Festiwalu Fabuły mogą więc spotkać pisarzy różnych pokoleń i o różnych światopoglądach.

Chcemy posłuchać dobrze opowiedzianych historii, ale też zapytać co, dlaczego i jak sobie opowiadamy. Pytając o literaturę, pytamy również o politykę i przemiany społeczne, stare problemy filozoficzne i nowe idee.

Warto wiedzieć, że poznańskie wydarzenie w Zamku to nie tylko rozmowy z wyczekiwanymi gośćmi i wykłady na temat literatury. W programie na spragnionych książkowych wrażeń czekają również warsztaty fabuły i stylu dla początkujących autorów. Dodatkowo w ramach festiwalu odbywa się ogólnopolski konkurs na opowiadanie.

Festiwal Fabuły 2022 – ważne informacje

Znamy już dokładny program wydarzenia. Okazuje się, że uczestnicy będą mieli szanse posłuchać rozmów nie tylko z polskimi znakomitymi pisarzami. Jednym z gości będzie Douglas Stuart, autor bestsellerowej powieści „Shuggie Bain”. Odbędzie się także spotkanie z Kateryną Babkiną, laureatką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2021 („Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek”). Spotkamy również m.in. Elżbietę Łapczyńską („Bestiariusz nowohucki”), Łukasza Barysa („Kości, które nosisz w kieszeni”), Joannę Bator („Gorzko, gorzko”) oraz Julię Fiedorczuk („Pod słońcem”).

Trzeba pamiętać, że na część wydarzeń w ramach Festiwalu Fabuły obowiązują bilety. Cena pojedynczego biletu wynosi 5 zł. Można jednak kupić bardziej korzystny cenowo karnet festiwalowy za 25 zł.

Szczegółowy program znajdziecie tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować