Bycie matką to wielkie wyzwanie – często przemilczane i niedocenione. Od matek oczekuje się, aby były dobre, wrażliwe i kochające, ale nieraz zapomina się, że one również potrzebują dobroci, wrażliwości i miłości. Matki to często kobiety, które wypruwają sobie flaki dla kogoś innego, a same skrywają głęboko swoje traumy, myśli i uczucia. Poniższa lista tytułów to prezentacja kilku książek o macierzyństwie, które mogą zaciekawić nie tylko kobiety przygotowujące się do bycia mamą. Proponowane w tekście lektury są wspomnieniami i przemyśleniami kobiet o tym, co to znaczy być matką i jak wiele trzeba poświęcić, aby się nią stać. Każda z pozycji jednocześnie przypomina i uświadamia, że wszyscy otaczamy się kobietami, które podejmują się tej niezwykłej misji, jaką jest macierzyństwo – poniżej opisane tytuły pomogą lepiej zrozumieć je same oraz wyzwanie, przed którym stają.
Znikając. Reportaże o matkach
“Znikając. Reportaże o matkach” to książka autorstwa Anny Dudek, która opisuje realne funkcjonowanie współczesnych mam. Autorka wskazuje, że radość z nowo narodzonego dziecka bywa nieraz wymuszona przez presję społeczną – urodziłaś, a więc spotkało cię wielkie szczęście. Jednak nawet jeśli rzeczywiście dziecko było od początku chciane i przyjęte na świat z miłością i radością, to ta szczęśliwa chwila, gdy po raz pierwszy trzyma się swoją pociechę w ramionach, nie jest końcem, a dopiero początkiem.
Anna Dudek obrazuje macierzyństwo jako długi bieg z przeszkodami. Jakie to przeszkody? Finanse, niewpływające w terminie alimenty, brak pomocy od rodziny, poczucie osamotnienia, zmęczenie, niewyspanie, lęk przed przyszłością – to wszystko sprawia, że matki znikają nam z oczu. Zamiast wysuwać je na pierwszy plan i szukać sposobów, jak im pomóc, społeczeństwo zapomina o ich istnieniu. Sugerując się tytułem reportażu Anny Dudek, można powiedzieć, że jej książka to opowieść o tym, jak macierzyństwo wymazuje kobietę z życia, a także dlaczego tak jest i czy można temu zaradzić…?
Mamy do pogadania. Matki świata o miłości, sile i trudnych wyborach
“Mamy do pogadania. Matki świata o miłości, sile i trudnych wyborach” to niezwykła pozycja, której autorką jest Anna Pamuła. W swojej książce Pamuła opisuje, jak wygląda i z czym kojarzy się macierzyństwo w różnych, dalekich od siebie kulturach. Reportaż “Mamy do pogadania” zawiera historie i głosy wielu mam z ponad dziewięćdziesięciu krajów, ze wszystkich kontynentów. Książka opisuje nie tylko to, z jakimi trudnościami muszą się mierzyć oraz jak wielką miłością darzą swoje dzieci, ale również z jakimi tradycjami i wierzeniami wiążą się ciąża, poród i rodzicielstwo.
Znana podróżniczka i pisarka, Martyna Wojciechowska, o książce Anny Pamuły pisze, że jest to publikacja potrzebna, uwalniająca i przynosząca ulgę. Wysłuchanie głosów kobiet z całego świata pozwala zmienić perspektywę na macierzyństwo. Dostrzec można, jak wiele zachowań i konwencji związanych z byciem rodzicem zawiera się nie w naszych autentycznych przekonaniach, ale w społecznym, kulturowym wyobrażeniu. Ostatecznie książka “Mamy do pogadania. Matki świata o miłości, sile i trudnych wyborach” uświadamia też, że choć dzielą nas kilometry i różnice kulturowe, wszystkie jesteśmy do siebie podobne – kochające i skłonne do poświęceń w imię tych, których darzymy miłością.
Przeprowadzę cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu
“Przeprowadzę cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu” napisała Justyna Dąbrowska – psycholożka i psychoterapeutka. Jej książka jest literacką terapią dla wszystkich matek, których poród okazał się wielkim cierpieniem oraz dla kobiet, które pragną przygotować się do macierzyństwa. Dąbrowska rozmawia z różnymi kobietami – o tym, jak rodziły, dlaczego nie chcą wspominać swojego porodu, jak poradzić sobie z traumatycznymi wspomnieniami z porodówki.
Autorka przybliża czytelnikom psychoterapeutyczne sposoby na konfrontowanie się z traumami. Przeprowadza także rozmowy z położniczkami, położnikami i personelem szpitali o tym, jak może wyglądać piękny i dobry poród. Dąbrowska pragnie przygotować swoje czytelniczki do porodu, w którym razem z dzieckiem na nowo narodzi się matka – silna, niezależna i pełna wrażliwości kobieta, gotowa podjąć się wyzwania, jakim jest rodzicielstwo. Piotr Pacewicz, współautor akcji „Rodzić po ludzku”, wskazuje, że dobrze, aby książka “Przeprowadzę cię na drugi brzeg” wymknęła się genderowym schematom i aby sięgały po nią nie tylko matki, ale również ojcowie, synowie i mężowie, którzy pragną rozumieć i wspierać najbliższe im kobiety.
Matki. Niezwykła historia macierzyństwa
Czy istnieje uniwersalna prawda o byciu matką? Jeśli tak, to z pewnością jest ona zapisana w historii. Nie od dziś wiadomo, że poznanie przeszłości pomaga zrozumieć teraźniejszość. Na odwieczne pytanie o znaczenie macierzyństwa stara się odpowiedzieć Sarah Knott w swojej książce “Matki. Niezwykła historia macierzyństwa”. Autorka przygląda się temu, jak postrzegane było macierzyństwo na przestrzeni wieków. Z jakimi trudnościami mierzyły się kiedyś matki i z jakimi mierzą się nadal? Czy instynkt macierzyński zawsze był zaletą w oczach mężczyzn? Czy kobieta niepłodna – biologicznie niezdolna do macierzyństwa – była traktowana inaczej? A może nadal tak jest? Historia macierzyństwa to próba opisania fenomenu, który od początku istnienia świata był, jest i będzie niezaprzeczalny – a mianowicie: że bycie matką to coś niezwykłego.
Emil i my. Monolog wielodzietnej matki
“Emil i my. Monolog wielodzietnej matki” to książka niejednoznaczna. Pełna zarówno miłości i wyrozumiałości, jak i frustracji oraz gniewu. Magdalena Moskal to tytułowa wielodzietna matka. Głównym tematem książki są trudności przy wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka. Miłość i dobroć, jakie matka odczuwa wobec każdej swojej pociechy, nieraz nie dają rady w obliczu złości na system, który zamiast pomóc – omija szerokim łukiem. Autorka dzieli się swoimi przemyśleniami oraz spostrzeżeniami. Podejmując tak ważny temat społeczny, wymyka się utartym szlakom i nie obiera żadnej ze stron polskiego konfliktu politycznego.
Magdalena Moskal bez owijania w bawełnę opowiada o tym, jak wygląda funkcjonowanie rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem. Na jaką pomoc można liczyć, a jakiej nie ma sensu się spodziewać? Czy kochająca matka może żałować urodzenia dziecka, którego wychowanie (i “odchowanie”) okazuje się tak trudne? Skąd czerpać siły, gdy wydaje się, że świat o nas zapomniał? Bardzo autentyczna w swoich rozważaniach Magdalena Moskal nie boi się opinii publicznej ani tego, jak wypadnie w oczach czytelnika – pisze prawdę i tylko prawdę.
Skomentuj