Strona główna » Królowa Elżbieta w książkach dla dzieci
Książki dla dzieci Polecenia Zapowiedzi i nowości

Królowa Elżbieta w książkach dla dzieci

Książki dla dzieci o królowej Elżbiecie II

Data 8 września 2022 zapisała się w historii, która dzieje się na naszych oczach, jako koniec pewnej epoki. Tego dnia umarła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II. Zasiadając na tronie po śmierci króla Jerzego VI czyli od 1952 do 2022 roku, stała się najdłużej panującym brytyjskim monarchą i najdłużej rządzącą w dziejach kobietą w roli głowy państwa. O królowej powstało już kilka pokaźnej grubości biografii jeszcze za jej życia. Nie wspominając o samym serialu „The Crown”, który przez miesiące nie schodził i teraz również nie schodzi z topki Netflixa. Jednak trzeba przyznać, że na rynku książki była pewna niezaopiekowana nisza. Brakowało publikacji dla młodszych czytelników pozwalających poznać królową, nad której odejściem płakał cały świat. Z radością przywitaliśmy więc wiadomość o premierach dwóch książek dla dzieci o Elżbiecie II.

Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów

Brytyjska, nagradzana pisarka Julia Golding zaprasza czytelników do spojrzenia na życie królowej Elżbiety II od strony jej… ubioru. Nie jest to typowy sposób poznawania człowieka. Ale trzeba przyznać, że królowa Wielkiej Brytanii była znana ze swoich dopasowanych, eleganckich kostiumów w żywych kolorach, kapeluszy na każdą okazję w kolorach odpowiadających kreacji, szytych na miarę rękawiczek i butów na niskich obcasach. Do tego szyku nadawały jej broszki, naszyjniki z pereł i małe torebki. Niektórzy zarzucali jej ostatnim strojom kiczowatość, kiedy zakładała kostiumy w każdym kolorze tęczy. Ale za to druga grupa doceniła charakterystyczny styl i szyk Elżbiety II. Czemu więc nie spojrzeć na głowę brytyjskiego państwa od strony ubioru?

Przedmowę do tego interesującego również dla starszych czytelników tytułu napisała Michele Clapton, która pracuje jako projektantka kostiumów do serialu Netflixa „The Crown”. W książce „Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów” znajdziemy mnóstwo zdumiewających faktów o brytyjskiej monarchini. Na przykład:

  • Czy wiesz, że korona królowej waży aż dwa kilogramy?
  • Czy wiesz, że istnieje taki wzór szkockiej kraty, którego nikt poza nią nie mógł nosić?

Ale oprócz ciekawostek, o których nie wiedzą nawet dorośli, przede wszystkim przeczytamy historię młodej księżniczki, która nie spodziewała się, że zasiądzie na tronie w tak młodym wieku. Z pewnością nie przypuszczała też, że będzie panowała przez blisko 71 lat i stanie się najulubieńszą królową na całym świecie. Tekstowi towarzyszą zachwycające ilustracje dla dzieci autorstwa Kate Hindley, której styl polscy czytelnicy mogą znać z książek „Być jak Bernard”, „Dziewczynka, która zgubiła uśmiech” (Wydawnictwo Zielona Sowa).

Książka „Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów” ukaże się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka 22 listopada. Już wkrótce będziesz mogła/mógł zamówić ją TUTAJ.

Mali WIELCY. Królowa Elżbieta

Czy znasz bestsellerową serię książeczek dla przedszkolaków o znanych na całym świecie ludziach Mali WIELCY? W październiku do tego szanownego grona dołączyła królowa Elżbieta II. Jak czytamy na Facebooku Wydawnictwa SmartBooks:

W hołdzie dla królowej Elżbiety II, najdłużej panującej brytyjskiej monarchini, jednej z najsłynniejszych postaci na świecie, ikony i legendy, niezwykłej i niezłomnej kobiety, która na pierwszym miejscu zawsze stawiała służbę swojemu krajowi i narodowi.

Autorką historii Elżbiety II w wersji dla dzieci jest hiszpańska pisarka Maria Isabel Sanchez Vegara. Ilustracje do tej części znanej na całym świecie i cenionej serii stworzyła Melissa Lee Johnson.

Mali czytelnicy poznają na początku małą Lilibet, która marzyła o spokojnym życiu na wsi. Kochała zwierzęta – szczególnie psy i konie. Ale najbardziej kochała swoją rodzinę. Kiedy jej ojciec nieoczekiwanie został królem, ona automatycznie stała się następczynią tronu, co całkowicie zmieniło jej życie. Już od wczesnych lat przygotowywała się więc do przyszłej roli, by zostać Królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz głową Wspólnoty Narodów w wieku 27 lat. Podczas ponad 70 lat panowania odwiedziła ponad 110 krajów na sześciu kontynentach, poznała 15 kolejnych brytyjskich premierów, 13 prezydentów USA i wielu innych przywódców z całego świata. Wyszła za mąż za księcia Filipa i urodziła czworo dzieci. Była babcią i prababcią. Do swojej śmierci we wrześniu 2022 roku uwielbiała naturę i swoje psy corgi. Przez lata panowania niestrudzenie pełniła misję podtrzymywania tradycji i stopniowej modernizacji brytyjskiej monarchii, poświęcając życie koronie i stając się jej symbolem.

Książkę „Mali WIELCY. Królowa Elżbieta” możesz zamówić już teraz TUTAJ.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować