Strona główna » Joanna Ostrowska laureatką Nagrody Nike Czytelników
Aktualności ze świata książki Reportaże

Joanna Ostrowska laureatką Nagrody Nike Czytelników

Joanna Ostrowska laureatką Nagrody Nike Czytelników

Jeszcze przed uroczystą galą wręczenia Nagrody Literackiej Nike poznaliśmy laureatkę Nagrody Nike Czytelników. To wyróżnienie powędrowało do Joanny Ostrowskiej, autorki reportażu historycznego „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”. Ten tytuł zdobył najwięcej głosów podczas internetowego głosowania czytelników.

Joanna Ostrowska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, krytyczką filmową oraz dramaturżką. Do jej naukowych zainteresowań należy tematyka przemocy seksualnej w czasie II wojny światowej i zapomnianych ofiar nazizmu. „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” to nie jej pierwsza publikacja. W 2018 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazały się „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”. Za ten reportaż historyczny autorka otrzymała nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis. Książka znalazła się wśród nominowanych tytułów do Nagrody im. Teresy Torańskiej. Została wybrana także Genderową Książką Roku 2018. Za swoją badania i prace dotyczące historii osób nieheteronormatywnych w latach 1939 – 1945 Joanna Ostrowska została uhonorowana nagrodą Orfeo Iris 2021 ILGCN (International Rainbow Culture Network).

Autorka o zdobyciu Nagrody Nike Czytelników mówi tak:

Bardzo się cieszę! To nasza wspólna, odmieńcza nominacja i nagroda nas wszystkich, zajmujących się queerową opowieścią, historią. To nagroda dla archiwistów i archiwistek, studentów i studentek, aktywistek i aktywistów LGBT+, we wszystkich inkluzywnych formach, dla całej tej tęczowej gromady. Mam nadzieję, że nagroda ułatwi nam dalszą pracę, zachęci inne osoby, by queerową historię odkrywać i archiwizować. Zwłaszcza tę lokalną. Przyzwyczailiśmy się do wyobrażenia, że to duże miasta dawały wolność społeczności nieheteronormatywnej. Moje badania, a także Kamila Karczewskiego, Mathiasa Foita, Raimunda Wolferta, które koncentrują się na Europie Środkowo-Wschodniej, pokazują, że mniejsze miejscowości, prowincja dawały osobom nieheteronormatywnym szansę życia po swojemu.
Kasia