Strona główna » Jerzy Jarniewicz z Nagrodą Literacką Nike
Aktualności ze świata książki

Jerzy Jarniewicz z Nagrodą Literacką Nike

Jerzy Jarniewicz laureatem Nagrody Literackiej Nike

Znamy zwycięzcę 26. edycji nagrody fundowanej przez „Gazetę Wyborczą” i Fundację Agory. W pierwszą niedzielę października jury Nagrody Literackiej Nike ogłosiło tegorocznego laureata. Został nim Jerzy Jarniewicz za tomik poezji „Mondo cane”, który ukazał się w 2021 nakładem wydawnictwa Biuro Literackie.

Nagroda Nike została powołana w 1997 roku. Jest to jedna z najważniejszych polskich nagród literackich, która wyróżnia najlepszą książkę roku. Spośród 20 nominowanych książek we wrześniu jury ogłosiło 7 finalistów. Natomiast 2 października podczas uroczystej gali w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie poznaliśmy zwycięzcę. Tegorocznym laureatem jest Jerzy Jarniewicz, autor „Mondo cane”. Jako zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. złotych oraz statuetkę projektu Gustawa Zemły, których fundatorami jest Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory.

Przypomnijmy, że oprócz tomiku wierszy Jerzego Jarniewicza w finale znaleźli się:

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować