Strona główna » Intymna wędrówka i próba odnalezienia odpowiedzi. Książka „Córka księdza”
Polecenia Reportaże

Intymna wędrówka i próba odnalezienia odpowiedzi. Książka „Córka księdza”

Córka księdza

Dzieciństwo potrafi człowieka bardzo mocno straumatyzować, a dorośli ludzie nieraz latami leczą się z ran, jakie wynieśli z najmłodszych lat swojego życia. Do grupy tych osób należą dzieci księży, wychowane w tajemnicy i nierzadko we wstydzie. Ojcowie najczęściej są nieznani, udają przyjaciół rodziny lub ukrywają prawdę przed światem, prowadząc podwójne życie. Dorastanie w cieniu takiego kłamstwa rodzi wiele bólu i sprzeciwu. Doskonale wie o tym autorka reportażu „Córka księdza”.

„Córka księdza”

Marta Glanc jest córką księdza, porzuconą przez ojca, który zdecydował się pozostać kapłanem. Już jako dorosła kobieta autorka zdecydowała się zmierzyć ze swoim pochodzeniem i związaną z nim bardzo bolesną prawdą. I trzeba przyznać, że wykonała kawał dobrej roboty. Odsłoniła przed światem niezabliźnione rany i ukazała, w jaki sposób starała się zrozumieć, dlaczego jej dzieciństwo wyglądało tak, jak wyglądało i co stało za motywacjami najbliższych jej osób.

„Córka księdza” to świadectwo bardzo trudnych emocji, które wciąż ranią i sprawiają, że człowiek nie potrafi ruszyć do przodu. Autorka wykazała się odwagą, poruszając w książce temat, o którym wielu wciąż milczy, mówi szeptem lub z dozą niepewności czy zawstydzenia. A dzieci księży jest sporo i łączy je wspólny mianownik – wstyd i tajemnica przed światem. Ukazując tę prawdę, Glanc odkryła także naiwność kobiet wchodzących w romanse z księżmi i brak odwagi tych mężczyzn do tego, by wziąć odpowiedzialność za swoją rodzinę.

Ten reportaż jest trudny, ale zdecydowanie wart uwagi. To bodaj pierwsza książka w Polsce poruszająca taką tematykę napisana przez osobę będącą dzieckiem księdza. Ukazuje hermetyczność tego świata, tajemnicę, która kładzie się cieniem na całym dzieciństwie i żal, jaki niosą w sobie dorosłe już osoby. Autorka rozmawiała z kapłanami czy z kobietami wiążącymi się z nimi i pokazała ich punkt widzenia. Ta książka jest bardzo intymna. Warto poświęcić jej uwagę.

Reportaż „Córka księdza” znajdziesz tutaj.

Jeśli chcesz przeczytać więcej w tym temacie, sięgnij po reportaż Marty Abramowicz „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować