Strona główna » “Gdynia obiecana” Grzegorza Piątka z Nagrodą Literacką Gdynia 2023
Aktualności ze świata książki

“Gdynia obiecana” Grzegorza Piątka z Nagrodą Literacką Gdynia 2023

Znamy laureatów tegorocznej 18. już edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Nagrodzone zostały cztery książki w czterech kategoriach: Esej, Poezja, Proza, Przekład na język polski. Wśród zwycięzców znalazła się m.in. „Gdynia obiecana”, za którą Grzegorz Piątek otrzymał już w tym roku Paszporty Polityki.

Nazwiska laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2023, czyli nagrody przyznawanej żyjącym polskim twórcom za wyjątkowe osiągnięcia literackie, poznaliśmy 25 sierpnia podczas gali finałowej Festiwalu Miasto Słowa. Spośród 20 nominacji kapituła pod przewodnictwem Jerzego Jarniewicza wybrała najlepszego poetę, prozaika, eseistę oraz tłumacza. Nagrodę otrzymali:

Laureaci otrzymali literackie kostki oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. złotych.

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2023
Źródło: FB Nagroda Literacka Gdynia

 

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować