Dziś 23. kwietnia, a zatem Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który został ustanowiony przez UNESCO, aby promować czytelnictwo oraz własność intelektualną – w postaci praw autorskich. Jest to święto nie tylko miłośników literatury, ale również pisarzy i ilustratorów.
Krótka historia
Początki tego dnia sięgają 1926 roku w Katalonii, wtedy znany jako hiszpański festiwal książki, który bardzo szybko przyjął się wśród krajów hiszpańskojęzycznych, a w konsekwencji w 1930 stał się tam oficjalnym świętem. Należy wspomnieć, że w tym samym czasie w Hiszpanii przypada dzień jej patrona – Świętego Jerzego, podczas którego z czasem została wprowadzona szczególna tradycja. Polegała ona na tym, że kobiety obdarowywały mężczyzn książkami w ramach wdzięczności za wręczane im czerwone róże, symbolizujące krew pokonanego przez Świętego Jerzego smoka. UNESCO postanowiło proklamować Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w 1995 roku i od tego czas jest ono obchodzone corocznie.
Światowa Stolica Książki
Co roku w dniu święta książek rozpoczyna się kadencja wybranego przez UNESCO miasta, które otrzymuje tytuł Światowej Stolicy Książki. Ale co to właściwie znaczy? Takie wyróżnienie otrzymuje miasto, które zdaniem komisji najlepiej promuje książki oraz czytelnictwo, jednocześnie spełniając odpowiednie wymagania. W poprzednich latach tytuł Stolicy Książki otrzymały takie miasta jak: Tbilisi (2021), Szardża (2020), Ateny (2019). Polska również może pochwalić się tym wyróżnieniem, ponieważ w roku 2016 Wrocław zyskał tytuł Światowej Stolicy Książki, dzięki wyjątkowemu programowi promującemu czytelnictwo na skalę regionalną i narodową.
Kto otrzymał szczególny tytuł w 2022 roku?
Swoją kadencję jako miasto książek w tegorocznym Międzynarodowym Dniu Książki rozpocznie Guadalajara. Jej program opiera się na trzech podstawowych filarach: wzmacnianiu tożsamości dzielnic poprzez kontakty międzypokoleniowe – opowiadanie historii, poezja uliczna, budowaniu więzi społecznych za pomocą warsztatów czytania i pisania dla najmłodszych oraz odzyskiwania przestrzeni publicznej, dzięki zajęciom czytelniczym w parkach. Guadalajara wykorzystuje ogromny potencjał książek w procesie transformacji społeczeństwa, poprzez wspieranie lokalnych artystów oraz korzystanie ze swoich środków kulturowych tj. biblioteki, księgarnie do promowania zarówno twórców, jak i praw człowieka, równości płci oraz pokoju.
Jak obchodzone jest święto książek?
Z uwagi na to, że celem święta jest zachęcenie do częstszego sięgania po książki, wiele księgarń decyduje się tego dnia na promocje książkowe i ciekawe oferty, a biblioteki organizują eventy książkowe, takie jak spotkania z autorami, warsztaty czy konkursy, zachęcając tym samym do czynnego udziału w świętowaniu. Poza tym, w Internecie również spotkamy ciekawe akcje tego dnia. Na Instagramie ludzie zachęcają do wrzucania zdjęć ze swoimi książkowymi must-have’ami i ostatnio przeczytanymi pozycjami z dopiskiem #worldbookday, pod którym znajduje się już ponad milion postów! W niektórych przypadkach są to tylko albo aż lektury szkolne. Oprócz tego do bibliotek cyfrowych dodawane są kolejne pozycje książkowe, aby korzystać z legalnych źródeł i wspierać pisarzy.
Skomentuj