Strona główna » Czytanie do kawy, czyli czemu warto czytać o poranku?
Ciekawostki Poradniki

Czytanie do kawy, czyli czemu warto czytać o poranku?

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego warto czytać książki i jak bardzo jest to przyjemne. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem fantastyki czy kochasz poradniki, chwila spędzona z dobrą lekturą smakuje szczególnie dobrze. Czemu jednak warto sięgać po książki o poranku i jak zorganizować swój czas, by już z rana móc przeczytać przynajmniej kilkanaście stron?

Sztuka organizacji

Najgorsze, co możesz zrobić o poranku to wstać na ostatnią chwilę, w biegu wymyć zęby i już po 5 minutach siedzieć w aucie i pędzić do pracy. To, jaki będziesz mieć poranek, wpłynie na to, jaki będziesz mieć dzień. Dlatego tak ważne jest, aby nie zostawiać wszystkiego swojemu biegowi i planować swój czas z wyprzedzeniem.

Tak, czas wolny możesz mieć nie tylko wieczorem, już po pracy, ale i o poranku przed wszystkimi obowiązkami. Grono osób wstaje specjalnie o 5 czy 5.30 rano, przed wszystkimi domownikami i w ciszy wykorzystuje spokój poranka. I jasne, to nie jest łatwe, aby zmobilizować się do wcześniejszej pobudki. To jest potwornie trudne! Jednak dobra wiadomość jest taka, że pora, o której wstajesz jest tak naprawdę nawykiem. To oznacza, że przez pierwsze tygodnie będziesz zmęczony i zirytowany. Jednak jeśli zostaniesz zdyscyplinowany, to zaobserwujesz, że z tygodnia na tydzień naturalnie wcześniej się przebudzasz i szybciej chcesz zasypiać. Zmienisz rytm dnia i w końcu pobudka o 5 rano nie będzie żadnym wyczynem. Uwierz, to naprawdę działa.

Spokojny poranek to spokojny dzień

Czytanie uspokaja bicie serca, pomaga w redukcji stresu i wycisza. Dlatego jeśli czujesz, że Twoje obowiązki zawodowe czy pęd dnia codziennego Cię przytłaczają, pora zwolnić. I jasne, trudno wyobrazić sobie, byś nagle zamknął się szczelnie w mieszkaniu i przestał z niego wychodzić. Możesz jednak zdecydować się na metodę małych kroczków, dzięki którym zaczniesz zmieniać swoje codzienne nawyki i zadbasz o swój komfort psychiczny. Pytanie tylko, jak zrobić to mądrze.

By poranne wstawanie Cię nie przytłoczyło, musisz znaleźć dobre powody ku temu, byś tego chciał. Dlatego zastanów się, czego oczekujesz od swojego poranka i dlaczego czytanie jest dla Ciebie ważne. Następnie nastaw swój budzik 20-30 minut wcześniej niż zwykle. Nie wstawaj o 4, jeśli dotychczas z łóżka wychodziłeś o 7. Czemu? Bo szok dla organizmu będzie tak duży, że na dłuższą metę prawdopodobnie to Ci się nie uda.

Nie próbuj jednak czytać w łóżku. Gdy zadzwoni budzik, wstań i rozbudź się naturalnie. Weź prysznic, zaparz sobie kawy, włącz spokojną muzykę. Zadbaj o rutynę, bo ona pomoże Ci się „wkręcić” w Twoje nowe poranki. Następnie usiądź wygodnie i poświęć to dodatkowe 30 minut na czytanie. Zleci szybko, ale Ty będziesz o kilkanaście stron lub 2-3 rozdziały do przodu. Będziesz też bardziej zrelaksowany i wyciszony. I wtedy zrozumiesz, jakie to dobre i jak ważne dla całego Twojego dnia. Spokój wyniesiony z poranka będzie potęgował w trakcie pracy i popołudniu.

Twój sposób na rozwój

Często praca, którą wykonujemy nie jest dokładnie tym, co spełnia nasze ambicje. Nierzadko też czujemy się komfortowo w swoim zawodzie, ale mamy wrażenie, że zaczynamy stawać w miejscu. To czas, gdy coraz częściej myślimy o rozwoju, niekoniecznie zawodowym, ale prywatnym. Jak jednak znaleźć czas na czytanie, gdy po pracy pojawiają się kolejne obowiązki, a wieczorem człowiek marzy już tylko o śnie?

Po raz kolejny kluczem do sukcesu staje się organizacja. Gdy poczujesz całym sobą, że naprawdę pragniesz rozwoju i zaczynasz się dusić w swojej codzienności, przestawienie się na wcześniejsze wstawanie będzie dla Ciebie prostsze. To 30 minut poświęcone rano na czytanie poradników, książek z zakresu rozwoju osobistego czy na naukę języka z podręczników bardzo szybko przyniesie efekty. A gdy te się pojawią, zapragniesz więcej i więcej i wcześniejsze wstawanie stanie się dla Ciebie czymś oczywistym.

Poranne czytanie jest dobrym sposobem na rozwój osobisty. Wygrywając z leniem, który chce pozostać pod ciepłą kołdrą, kształtujesz swój charakter, determinację i silną wolę. Warto więc trochę od siebie wymagać, bo codzienne czytanie to codzienna troska o siebie. Wypróbuj, a sam się przekonasz.

A jeśli szukasz książek, które przydadzą Ci się na początku Twojej drogi, to zwróć uwagę na poradniki z zakresu rozwoju osobistego. Znajdziesz je tutaj.

Potrzebujesz sprawdzonych poradników, które pomogą Ci zbudować zdrowe nawyki, np. wczesnego wstawania? Zajrzyj do:

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować