Strona główna » Czy kupiłbyś książkę, gdybyś do wyboru miał tylko… jedną? Yoshiyuki Morioka z Tokio i jego niezwykła księgarnia
Ciekawostki

Czy kupiłbyś książkę, gdybyś do wyboru miał tylko… jedną? Yoshiyuki Morioka z Tokio i jego niezwykła księgarnia

Morioka Shoten

Fot: Morioka Shoten

Wyobraź sobie, że wchodzisz do księgarni i na półce zastajesz tylko jeden tytuł. Nie masz więc w zasadzie żadnego wyboru. Albo kupujesz tę książkę albo… żadną. Wydaje się mało realistyczne, żeby gdziekolwiek istniała taka księgarnia, tym bardziej że na wydawniczym rynku co chwila pojawiają się nowe publikacje. A wszyscy wokół raczej prześcigają się, kto przeczyta więcej książek w jednym tygodniu. Ale jednak taka księgarnia istnieje w Japonii i, jak opowiada sam jej właściciel Yoshiyuki Morioka, cieszy się ona ogromną popularnością. Jesteś ciekawa/y, jak działa to miejsce i dlaczego odniosło taki sukces? Koniecznie czytaj dalej.

Morioka Shoten – jeden pokój, jedna książka

Maleńka księgarnia, której właściciel prezentuje i sprzedaje co tydzień wyłącznie jeden tytuł, mieści się w Tokio. W niewielkim pojedynczym pomieszczeniu na odwiedzających czeka wiele kopii jednej książki. Co tydzień zmienia się nie tylko książka, ale również nawiązująca do jej treści wystawa sztuki, która zdobi księgarnię, fotografie czy inne elementy wystroju. Czasami może się wydawać, że to nie księgarnia ale galeria. Jednak niezmiennie książka zajmuje tu centralne miejsce i jest najważniejsza. Na przykład tygodniowi z powieścią Kenji Miyazawa „Porano no hiroba” towarzyszyła wystawa ceramicznej biżuterii.

Yoshiyuki Morioka otworzył swoją autorską księgarnię 5 maja 2015 roku. Już wcześniej przez kilka lat pracował jako księgarz i organizował różnego rodzaju wydarzenia wokół książek. Pewnego dnia pojawiła się w jego głowie myśl, że sprzedawanie jednego tytułu powinno wystarczyć. W powstaniu tego miejsca swój udział wziął Masamichi Toyama, CEO japońskiej firmy Smiles Co. Ltd. Natomiast za identyfikację wizualną księgarni Morioka Shoten odpowiada Takram Design Engineering. Logo zostało opracowane na podstawie pomysłu samego Yoshiyuki Morioka. Wyglądem przypomina romb, który ucieleśnia filozofię księgarni „Issatsu, Isshitsu”, co oznacza „Jeden pokój, jedna książka”.

Miejsce powstania Morioka Shoten nie jest przypadkowe. Księgarnia mieści się na parterze zabytkowego budynku z 1929 roku (Suzuki Building). W latach 30. aż do końca II wojny światowej działał w nim japoński wydawca propagandowy Nippon Kobo, którego nakładem ukazywało się czasopismo Nippon.

Najbardziej minimalistyczna księgarnia na świecie

Jeśli jakieś miejsce miałoby obrazować idealnie filozofię minimalizmu, to jest to właśnie Morioka Shoten. Kiedy wejdziemy do środka, przywitają nas betonowe ściany pomalowane białą farbą, również betonowa surowa podłoga, zabytkowa komoda jako lada i niewielkich rozmiarów stolik, na którym znajdziemy książkę tygodnia. Dostępność pojedynczego tytułu przez 7 dni zachęca do powolnego czytania – rozkoszowania się czytaną lekturą. Sposób funkcjonowania tej księgarni oddaje również ducha tradycyjnej japońskiej herbaciarni, która nie ma nic wspólnego z popularnymi na Zachodzie kawiarniami, gdzie wpadamy na szybką kawę i pijemy zazwyczaj przy okazji pracy. Yoshiyuki Morioka stara się również zapraszać do swojej przestrzeni autora prezentowanej książki i organizuje spotkania z czytelnikami. Tak więc to malutkie pomieszczenie przepełnione miłością do literatury łączy funkcję sklepu, galerii sztuki i miejsca spotkań.

Jak mówi właściciel księgarni:

Chcę, aby sklep był miejscem, w którym autorzy, osoby z wydawniczego świata i inni mogli się spotkać i porozumieć. Mam wrażenie, że zapraszam ludzi do książek, które sprzedaję.

Księgarnię Morioka Shoten odwiedzają nie tylko tamtejsi mieszkańcy, ale również ludzie z całego świata. Nie spędzą tutaj wielu godzin na przeglądaniu niezliczonej ilości tytułów jak np. w słynnej paryskiej księgarni Shakespeare and Company, ale odkryją i doświadczą uroku miejsca, które, wydawałoby się, nie ma prawa istnieć.

Jeśli będziesz w Tokio i znajdziesz chwilę na wizycie w księgarni, koniecznie zanotuj adres:

Morioka Shoten
Susuzki Building 1F
1-28-15 Ginza,
Chuo-ku
Tokyo

Kasia