Strona główna » 5 powodów, dla których powinieneś przeczytać książki Jane Austen!
Literatura obyczajowa Polecenia

5 powodów, dla których powinieneś przeczytać książki Jane Austen!

Jak to jest, że niektóre książki już rok po premierze nikną na tle nowych, a inne utwory opierają się wszelkim trudnościom? Od debiutu Jane Austen minęło ponad 200 lat, a świat wciąż szaleje na jej punkcie. Pisarka pozostawiła po sobie zaledwie kilka książek, a te uparcie nie pozwalają o sobie zapomnieć. Możemy oglądać ich ekranizacje i czytać nowe wydania. Choć Jane Austen zmarła ponad 200 lat temu, wciąż wzrusza. Jej książki mają w sobie niepowtarzalny urok, dla którego jesteśmy gotowi zarwać niejedną noc. Jeśli więc nie miałeś ich jeszcze w ręku, poznaj 5 powodów, dla których już dziś powinieneś to zmienić…

1.     Silne i inteligentne bohaterki

Silne bohaterki nikogo nie zaskakują. Ale jeśli dodasz do tego 200 lat różnicy, zaczynają budzić zaciekawienie. Jane Austen początkowo debiutowała bez zamieszczania swojego nazwiska. Żyła w czasach, w których powołaniem kobiety było pozostanie żoną i matką. Wszelkie próby emancypacji czy postawienia na swoim nie były czymś popularnym. Silna i niezależna kobieta niejednokrotnie była poddawana ostracyzmowi społecznemu.

A jednak Austen postanowiła pójść temu na przekór i kreowała bohaterki, które doskonale wiedziały, czego chcą. Nie myślały o konwenansach i jeśli kochały, to robiły wszystko, byleby zdobyć swoją miłość. Dodatkowo czytały i znały się na pieniądzach. Miały swoje wyrobione opinie i uważały, że kobieta powinna znać się na podatkach czy potrafić o siebie zadbać. Może to nie były popularne wówczas poglądy, ale z pewnością w jakiś sposób wpływały na ówczesne czytelniczki. Niezależność jej bohaterek pokazuje, z czym dawniej musiały zmagać się kobiety.

2.     Urok dawnych lat

To chyba jedna z tych zalet, dla których tak chętnie sięgamy po klasykę. I trzeba przyznać, że tutaj Jane Austen nie ma sobie równych. Wszyscy, którzy tęsknią za sielskim obrazem wsi lub spokojnym trybem życia, będą urzeczeni. Nasi bohaterowie spotykają się na balach, niespiesznie popijają herbatkę i gawędzą przy robótkach ręcznych. Zwykle nie pracują, ale oddają się rozrywkom. Ich budżet oraz interesy umożliwiają im prowadzenie spokojnego i urokliwego życia. Opisy takich scen sprawiają, że człowiek się rozpływa. Każdy, kto tęskni za spokojem i subtelną obyczajowością będzie zachwycony. Nie sposób się temu oprzeć.

3.     Krytyka tamtejszego świata

Jane Austen czerpała inspirację ze swojego otoczenia. Słyszała plotki, obserwowała marginalne traktowanie kobiet, niesprawiedliwy podział majątków oraz małżeństwa, które były nieszczęśliwe. Krytykowała brak miłości oraz sposób łączenia młodych przez rodziców tylko ze względu na ich status materialny. Pisarka prowadziła interesującą satyrę i piętnowała realia tamtejszego świata. Pokazywała głupie kobiety, które nie stawiały na swój rozwój i nie zdobywały wykształcenia. Krytykowała je za naiwność i niesamodzielność. Jednocześnie pokazywała, że nie tylko one były w tym winne. Próbowała odczarować obserwowany świat, a poprzez swój humor potrafiła rozbawić swojego czytelnika. Ogromnym walorem jej książek jest realistyczny obraz Anglii sprzed 200 lat. To po prostu urzeka.

4.     Jane Austen odczarowuje rzeczywistość

Mało kto wie, że życie Jane Austen nie było usłane różami. Miłość jej życia nie została zwieńczona małżeństwem. Choć była wzajemna, jej ukochany poszedł za głosem rozsądku i wybrał kobietę o lepszej sytuacji materialnej. Podobne losy spotkały jej siostrę. Chcąc odczarować smutną rzeczywistość, Austen napisała „Dumę i uprzedzenie”. Dla swoich bohaterek wybrała inne losy, więc choć przez chwilę czuła ich szczęście. I to zaleta nie tylko jej debiutanckiej powieści. W każdej z nich tak toczą się losy, że początkowe przeszkody i góry wkrótce łagodnieją. Życie, choć momentami bolesne i okrutne, zawsze znajduje rozwiązanie. Można więc powiedzieć, że poniekąd mamy do czynienia z bajkami dla dorosłych. Z tą tylko różnicą, że problemy omawiane przez autorkę zdecydowanie nie należą do świata dzieci i nie zawsze przypominają bajkę…

5.     Szczęśliwe zakończenia

To plus, który poniekąd łączy się z poprzednim punktem. Prawda jest taka, że wielu z nas ucieka w książki, by choć przez chwilę pobyć w lepszym i bardziej urokliwym świecie. I właśnie taką rozrywkę zapewnia nam Jane Austen. Ci, którzy lubią szczęśliwe zakończenia będą zachwyceni. Początkowe trudności czy dylematy bohaterów znajdują na końcu całkiem dobre i szczęśliwe zakończenia. Postaci radzą sobie z kłopotami i wychodzą z nich obronną ręką. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie lubią przykrych niespodzianek.

Jeśli więc dodasz do siebie nieodparty urok sielskiej wsi i dawnej obyczajowości oraz nietuzinkowe postaci, będziesz urzeczony. Zamów więc książki Austen i przekonaj się, że pomimo upływu czasu wciąż kradną serca czytelników. A zrobić możesz to tutaj: Jane Austen – książki.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować