Strona główna » 5 maja – rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. 10 ciekawostek o pisarzu
Ciekawostki

5 maja – rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza. 10 ciekawostek o pisarzu

Henryk Sienkiewicz kojarzy się nam przede wszystkim z trylogią i Nagrodą Nobla. Widzimy w nim doskonałego pisarza, autora, o którym pamiętamy i rozmawiamy nawet 100 lat po jego śmierci. Tymczasem on tak jak my żył, kochał i walczył z problemami dnia codziennego. Dlatego też chcemy przybliżyć Wam jego postać i opowiedzieć o tym, o czym być może dotychczas nie słyszeliście.

Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku. Z okazji kolejnej rocznicy jego urodzin przygotowaliśmy dla Was 10 ciekawostek na temat tego znakomitego pisarza.

1.

Rodzina Sienkiewicza wywodziła się z litewskich Tatarów i przez pokolenia wyznawała wiarę w Mahometa. Dopiero jego pradziad Michał Sienkiewicz przyjął chrzest i wniósł do rodziny nową religię, chrześcijaństwo.

2.

Jako młody chłopak jeszcze w trakcie studiów zaprzyjaźnił się z Aleksandrem Głowackim, bardziej znanym nam jako Bolesław Prus, twórca ponadczasowej „Lalki”.

3.

Sienkiewicz był bardzo inteligentny i łatwo się uczył. Gdy zdawał ostatni egzamin w gimnazjum, zdążył napisać swoją pracę oraz w ciągu godziny napisał jeszcze pracę za dwóch swoich kolegów.

4.

Pisarz miał słabość do imienia Maria. Miało to ścisły związek z tym, że trzykrotnie się żenił i za każdym razem jego żony właśnie tak miały na imię. Przynajmniej łatwo było mu to zapamiętać. 😉

5.

Adaptacje jego książek cieszyły się ogromną popularnością. „Krzyżacy” wyemitowani w 1960 roku byli oglądnięci przez blisko 32 miliony osób!

6.

Jego „Quo vadis” cieszy się popularnością nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Książka została przetłumaczona na blisko pięćdziesiąt języków i doczekała się swoich adaptacji filmowych, teatralnych czy operowych.

7.

Jasna sprawa, ale aż żal nie wspomnieć: w 1905 roku został laureatem Nagrody Nobla za całokształt twórczości. Był pierwszym polskim literatem, który otrzymał to wyróżnienie.

8.

W 1900 roku z okazji 25-lecia pracy społeczeństwo zrobiło mu niemały prezent. Sienkiewicz otrzymał majątek w Oblęgorku. Pisarz postanowił przeznaczyć go na szkołę, którą faktycznie utworzono w tym miejscu.

9.

Choć pisał trudne i obszerne powieści, lubił tradycyjne zabawy. Sienkiewicz bardzo chętnie grywał w karty.

10.

„W pustyni i w puszczy” początkowo publikował w gazetach. Na porządku dziennym było, że zapominał wątków i gubił się w tym, co zdążył już napisać.

Jeśli i Ty doceniasz Sienkiewicza lub masz ochotę nadrobić zaległości, jego książki znajdziesz tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować