Znamy już nominacje do tegorocznych Paszportów “Polityki”. W kategorii Literatura nominowani zostali:
-
Urszula Honek, autorka książki “Białe noce”
Czytanie jej zbioru opowiadań przypomina przechadzkę po lesie i zgodnie z przysłowiem – im dalej w las, tym dziwniejszy staje się świat przedstawiony. Honek w szczególnie smutny sposób potraktowała w swoich tekstach postaci kobiece – tragizm zawarty w ich historiach autorka opisuje jednak z wielką wrażliwością i czułością. Opowiadania z “Białych nocy” charakteryzują się bogatym poetyckim językiem i pozwalają się wpisać w pewną, istniejącą już w naszej rodzimej sztuce, tradycję literatury ludowo-fantastycznej. Na portalu “Polityki” o młodej autorce napisano:
-
Ishbel Szatrawska, autorka dramatu “Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”
Szatrawska jest dramatopisarką i teatrolożką – ukończyła ten kierunek na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zadebiutowała w 2019 roku dramatem “Objects in Mirror Are Closer Than They Appear”, a później jej teksty publikowano w “Dialogu” (“Polowanie” i “Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć”). Oprócz tego stworzyła jeszcze dwa dramaty: “Kateriny brak” i “Wolny strzelec”. Jednak to “Żywot i śmierć pana Hersha Libkina” zapewnił Szatrawskiej nominację do Paszportów. Mimo że dramat sam w sobie, jako forma, ma mniejszą poczytność niż powieści, to – jak na standardy tego rodzaju literackiego – dzieło Szatrawskiej cieszy się popularnością i uznaniem. W swojej bawiącej i przerażającej zarazem opowieści autorka ukazała świat powojennego Hollywood z perspektywy Żyda. Kraina snów staje się więc raczej fabryką koszmarów. W to polityczno-historyczne tło zostaje jeszcze wpleciony wątek homofobii i trudności w akceptowaniu siebie, zwłaszcza gdy tak trudno wyjść z przysłowiowej szafy. Na portalu “Polityki” czytamy:
-
Grzegorz Piątek, autor książki “Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”
Piątek to nagradzany pisarz, który z każdego miasta uczyni bohatera z fascynującą historią. Wykształcenie i praca architekta pozwoliły mu spojrzeć na miasto, jako na przestrzeń zbiorowej, a jednocześnie indywidualnej opowieści. “Gdynia obiecana” zdaje się też zadawać dużo szersze pytania – o istotę modernizacji, o etykę postępu, który może okazać się tylko maską dla zgnilizn świata. Redaktorzy portalu “Polityka” piszą o książce Grzegorza Piątka tak:
Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 17 stycznia. Ale już teraz warto samemu się przekonać, która z nominowanych pozycji okaże się dla nas najbardziej interesująca.
Skomentuj