Strona główna » 17. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów startują już jutro
Wydarzenia literackie

17. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów startują już jutro

17. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

W piątek 14 października rozpoczyna się kolejna edycja Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. Jak co roku miłośnicy narracji obrazkowej będą mogli spotkać się ze znanymi i cenionymi twórcami z Polski i zagranicy. W tegorocznej odsłonie wydarzenia spotkają się ze sobą polscy i ukraińscy ilustratorzy. Warto zawitać do Gdańska!

Festiwal Komunikacji Ilustrowanej Ilustrator

Podczas 17. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów odbędzie się nie tylko wystawa główna, tradycyjne wykłady i warsztaty. Organizatorzy po raz pierwszy zaplanowali również Festiwal Komunikacji Ilustrowanej ILUSTRATOR czyli międzynarodowe wydarzenie branżowe, które przygotowali we współpracy z Patrykiem Hardziejem z Hardziej Studio i Fundacją Karola Śliwki. To pierwsza tego typu w Polsce konferencja dedykowana wyłącznie ilustratorom i miłośnikom ilustracji. Wśród prelegentów pojawią się twórcy z Polski, Ukrainy, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. Dokładny program festiwalu, który pomieszczą zabytkowe wnętrza Centrum św. Jana w samym sercu Gdańska, znajdziesz TUTAJ.

Wymarzone wydarzenie dla miłośników narracji obrazkowej

A skąd pomysł na Bałtyckie Spotkania Ilustratorów, które cieszą się już kilkunastoletnią tradycją i ogromną popularnością wśród ilustracyjnych estetów? Jak czytamy na stronie wydarzenia:

Literatura dziecięca, choć coraz piękniej wydawana i z coraz większą pieczołowitością przygotowywana, nadal spotyka się z pewnym marginalizowaniem; spotkania powstały po to, by pokazać dorosłym jakim przyjacielem dziecka może stać się książka, ale też po to, by prezentować prace tych dorosłych, którzy od lat przyjaźnią się z książkami dla dzieci ilustrując je, projektując, lub „po prostu” pisząc.

Pierwszego dnia organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy „Spotkanie” do Ratusza Staromiejskiego. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z twórczością polskich i ukraińskich twórców. Wybór prac został pozostawiony samym ilustratorom. Ze względu na tragedię, która dotknęła Ukrainę, nie zabranie z pewnością grafik tworzonych w czasie trwania wojny. Jednak pojawią się również ilustracje, które pomogą bliżej poznać i zrozumieć ukraińską kulturę. Wystawa pozostanie otwarta dla zwiedzających do 6 stycznia 2023 roku.

Oprócz wystawy zaplanowane są spotkania i warsztaty z twórcami. Będzie można spotkać m.in. Agatę Królak, Zofię Dzierżawską, Bartosza Kosowskiego, Ewelinę Dymek, Gosię Herbę, Joannę Czaplewską. Susie Hammer.

Dokładny program trzydniowego wydarzenia Bałtyckie Spotkania Ilustratorów znajdziesz TUTAJ. Na wystawę i wykłady obowiązuje wstęp wolny, natomiast na warsztaty przyjmowane są zapisy. Warto wspomnieć, że dodatkowo na 28 października zaplanowana jest rozmowa z Patrykiem Mogilnickim na temat jego książek „Książka po okładce” oraz „Nie ma się co obrażać”.

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować