Strona główna » Znamy finalistów Nagrody im. Marcina Króla 2023
Aktualności ze świata książki Literatura faktu

Znamy finalistów Nagrody im. Marcina Króla 2023

Nagroda im. Marcina Króla 2023

W 2023 roku już po raz drugi odbywa się wybór najlepszej książki z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością, filozofii i myśli społecznej i politycznej, refleksji nad cywilizacją i kulturą. To wyróżnienie nazwane Nagrodą im. Marcina Króla przyznaje od 2022 roku Fundacja Batorego.

Kapituła Nagrody im. Marcina Króla ogłosiła listę pięciu finalistów, którzy powalczą o miano laureata tegorocznej edycji konkursu. Wyboru dokonała spośród dwudziestu nominowanych tytułów. Celem tego wyróżnienia jest docenienie publikacji, która wprowadza nowe idee, sposób myślenia czy koncepcje w dziedzinie filozofii, polityki oraz kultury. Autor/autorka zwycięskiej książki otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 zł. W ubiegłym roku jury uhonorowało dr. hab. Rafała Matyję za publikację „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością”.

Lista finalistów za rok 2022 przedstawia się następująco:

  • Joanna Erbel, „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze”, Wydawnictwo Wysoki Zamek, Kraków 2022
  • Konstanty Gebert, „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”, Wydawnictwo AGORA, Warszawa 2022
  • Leszek Koczanowicz, „Niedokończone polityki. Demokracja, populizm, autokracja”, Wydawnictwo Pasaże, Kraków 2022
  • Marcin Napiórkowski, „Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2022
  • Grzegorz Piątek, „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2022

Laureata II edycji Nagrody im. Marcina Króla poznamy 25 maja.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować