Strona główna » Urlop w literackim kurorcie? Wstąp na Literacki Sopot 2022!
Wydarzenia literackie

Urlop w literackim kurorcie? Wstąp na Literacki Sopot 2022!

Literacki Sopot 2022

Pogodę nad polskim morzem trudno przewidzieć. Nie oznacza to jednak, że urlop w nadmorskich miejscowościach skazany jest na porażkę. Niezależnie od pogody wczasowiczom umilają pobyt liczne wydarzenia literackie. Kto planuje swoje wakacje w środkowej części wybrzeża w Trójmieście w drugiej połowie sierpnia, koniecznie niech wpisze w swój kalendarz Literacki Sopot!

Irlandia w Sopocie

Tegoroczna jedenasta już edycja Literackiego Sopotu odbędzie się w dniach 18 – 21 sierpnia. Na cztery dni nadbałtyckie miasto przyciągnie rzesze nie tylko wczasowiczów, ale przede wszystkim miłośników czytania. Za organizacją festiwalu stoi Goyki 3 Art Inkubator oraz Miasto Sopot. Dofinansowuje go również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.

Od 2012 roku w drugiej połowie sierpnia część Trójmiasta zamienia się w literacki kurort. Zgodnie z tradycją każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, który będzie przewodził tematyce festiwalu. W tym roku jest nim Irlandia.

Literacki Sopot ma na celu nie tylko promocję literatury i czytelnictwa, ale przede wszystkim jest doskonałą okazją do spotkań z gośćmi, którzy dzielą się swoją niezwykłą wrażliwością i zmysłem obserwacji. Organizatorzy Festiwalu, dostarczając materiału do przemyśleń, stwarzają okazje, aby w miejscach nie zawsze konwencjonalnych zastanowić się nad sprawami ważnymi, o których w otaczającej nas rzeczywistości coraz częściej się zapomina.

Program i goście Literackiego Sopotu 2022

Kogo będzie można spotkać podczas czterodniowego wydarzenia literackiego nad Bałtykiem? Szykuj się na spotkanie m.in. z:

 • Anną Bikont („Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”),
 • Marcinem Szczygielskim,
 • Aleksandrą Łojek („Belfast. 99 ścian pokoju”),
 • Karoliną Sulej („Rzeczy osobiste”),
 • Łukaszem Barysem („Kości, które nosisz w kieszeni”),
 • Olgą Mildyn („Podłość”).

Nie zabraknie również zagranicznych gości. Będziemy mogli posłuchać rozmów z m.in. Matthew Parkinson-Bennettem, Louise Nealon („Snowflake”), Elizabeth Strout, Lucy Caldwell („Intymności i inne opowiadania”), Columem McCannem („Apeirogon”). Literackie spotkania i debaty z pisarzami to jednak nie wszystkie atrakcje festiwalu. Będzie można uczestniczyć w filmowych projekcjach, wystawach, programie „Nogaś na plaży”, audycjach festiwalowego radia (Ptasio Radio), literackich grach oraz warsztatach. Nie ma obaw, że najmłodszych spotka nuda podczas trwania Literackiego Sopotu. Organizatorzy przygotowują dla nich bogaty program spotkań wokół książek oraz warsztatów.

Skoro festiwal koncentruje się wokół tematów związanych z literaturą, nie może zabraknąć również samych wydawców i ich bogatej oferty. Przez wszystkie dni trwania wydarzenia będą odbywały się Targi Książki. Wśród wystawców spotkamy m.in.:

 • Grupę Wydawniczą Relacja,
 • Wydawnictwo Tajfuny,
 • Krytykę Polityczną,
 • Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne,
 • Wydawnictwo Agora,
 • Wydawnictwo Marginesy + Wydawnictwo Kropka,
 • Wydawnictwo Literackie,
 • Wydawnictwo Literatura,
 • Wydawnictwo W.A.B.,
 • Wydawnictwo Zakamarki,
 • Wydawnictwo Dwie Siostry.

Dokładny program Literackiego Sopotu dostępny jest na stronie organizatora: Program Literacki Sopot 2022

Co ważne, festiwal ma charakter non-profit, więc wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Dla tych, którzy niestety nie będą mogli pojawiać się w Sopocie w dniach festiwalu, mamy dobrą wiadomość. Spotkania i debaty będzie można oglądać na profilach wydarzenia na FB oraz YouTube.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować