Strona główna » Nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za 2021 rok
Wydarzenia literackie

Nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za 2021 rok

Niedawno poznaliśmy nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za 2021 rok. Organizatorem konkursu jest fundacja Wisławy Szymborskiej, a samo przedsięwzięcie ma charakter międzynarodowy. To forma ukłonu i wyróżnienia wobec tych, którzy tworzą jeden z najpiękniejszych typów literatury – poezję. Rok rocznie nagroda jest przyznawana za książkę poetycką wydaną w roku poprzednim, a raz na dwa lata za książkę tłumaczoną z języka obcego.

Nominacje

W tegorocznej edycji brało udział 276 polskich tomów, które były wydane w 2021 roku. Nominowanych wybrało jury w składzie Andrea Ceccherelli (Włochy), Janusz Drzewucki (Polska), Xavier Farré (Hiszpania), Alina Świeściak (Polska), Marta Wyka (Polska), Jurij Zawadski (Ukraina).

Wśród nominowanych są:

  • Zuzanna Bartoszek, „Klucz wisi na Słońcu”
  • Jerzy Jarniewicz, „Mondo cane”
  • Małgorzata Lebda, „Mer de Glace”
  • Krzysztof Siwczyk, ”Krematoria I. Krematoria II”
  • Dariusz Sośnicki, „Po domu”

Laureata poznamy 9 lipca 2022 roku podczas gali w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, zorganizowanej w ramach Festiwalu Miłosza.

W tym roku ogłoszono również laureata za najlepsze tłumaczenie tomu poetyckiego. W związku z pandemią wyjątkowo brano pod uwagę książki wydane na przestrzeni nie dwóch, a trzech lat: 2018-2021. Łącznie brano pod uwagę 96 tomów.

Laureatem został Wojciech Charchalis za wiersze umieszczone w tomie „Heteronimy. Utwory wybrane” Fernanda Pessoi.

Wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy i czekamy na werdykt, który poznamy już 9 lipca!

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować