Strona główna » Nagroda Wielkiego Kalibru 2022. Znamy długą listę
Aktualności ze świata książki Kryminał i sensacja

Nagroda Wielkiego Kalibru 2022. Znamy długą listę

Nagroda Wielkiego Kalibru 2022

Jury Nagrody Wielkiego Kalibru ogłosiło listę powieści, które powalczą o tytuł najlepszego kryminału ubiegłego roku. Wśród wymienionych autorów nie zabrakło oczywiście Wojciecha Chmielarza, Jakuba Żulczyka, Joanny Jodełko i oczywiście ubiegłorocznej laureatki, Anny Kańtoch!

Nagroda Wielkiego Kalibru

Nagroda Wielkiego Kalibru to literackie wyróżnienie przyznawane już od 2004 roku polskiemu autorowi najlepszego kryminału, który ukazał się w minionym roku. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” oraz Instytut Książki. Z kolei fundatorem prestiżowej Nagrody jest prezydent Wrocławia. Jednak w przebiegu konkursu nagradzany jest nie tylko jeden pisarz. Wygrana trafia również do polskiego lub zagranicznego autora, którego organizatorzy uznają za wybitnego twórcę gatunku (Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru). Swoje ostatnie słowo mają także czytelnicy (Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru), a od 2017 roku dodatkowo przyznawana jest Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2022

W tegorocznej edycji konkursu na najlepszą powieść kryminalną lub sensacyjną znalazło się 18 tytułów. Kapituła nagrody na stronie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału opublikowała tzw. długą listę. Już niedługo – 5 maja – spośród wymienionych poniżej książek wskaże 7 tytułów, które powalczą o tytuł laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2022.

Laureata bądź laureatkę poznamy 28 maja podczas trwania Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2022. Przypomnijmy, że ubiegłoroczną zwyciężczynią była Anna Kańtoch za swoją powieść „Wiosna zaginionych”. W tym roku również ma szansę na wygraną!

Oto nominowane powieści kryminalne i sensacyjne:

 1. Bielikowski Jakub, „Awans” (Novae Res)
 2. Chmielarz Wojciech, „Wilkołak” (Marginesy)
 3. Dziedzic Grzegorz, „Żadnych bogów, żadnych panów” (Papierowy Księżyc)
 4. Greń Hanna, „Miasto głupców” (Czwarta Strona)
 5. Horn Alicja, „Wyleczeni” (Zysk i S-ka)
 6. Jodełka Joanna, „Pamiętnik karła” (Dom Wydawniczy Rebis)
 7. Kanios Mariusz, „Uczynkiem i zaniedbaniem” (Piąte Marzenie)
 8. Kańtoch Anna, „Lato utraconych” (Marginesy)
 9. Koziołek Krzysztof, „Biały pył. Piekło na K2” (Agora)
 10. Liziniewicz Maciej, „Zamach” (Dolnośląskie)
 11. Opiat-Bojarska Joanna, „Oni” (Słowne)
 12. Rozenberg Anna, „Maski pośmiertne” (Czwarta Strona)
 13. Siembieda Maciej, „Kukły” (Agora)
 14. Stelar Marek, „Sekta” (Filia)
 15. Szczygielski Bartosz, „Nie chcesz wiedzieć” (Czwarta Strona)
 16. Szylko Izabela, „Dama z blizną” (Studio O’Rety)
 17. Wójcik Wojciech, „Kurs na śmierć” (Zysk i S-ka)
 18. Żulczyk Jakub, „Informacja zwrotna” (Świat Książki)

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować