Strona główna » Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 2023
Wydarzenia literackie

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 2023

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 2023

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to największe organizowane w Polsce wydarzenie dla miłośników literatury i członków branży wydawniczej. Jest to kontynuacja Warszawskich Targów Książki. W czasie wydarzenia będzie można spotkać autorów z kilkunastu krajów. Według informatora możemy spodziewać się ponad pięciuset wystawców i dziewięćdziesięciotysięcznej społeczności skupionej wokół życia literackiego.

Targi Książki w Warszawie 2023 – gdzie i kiedy?

Międzynarodowe Targi Książki odbędą się w Pałacu Kultury i Nauki oraz na Placu Defilad przed PKiN (wskazówka, jak trafić: teren przed PKiN od ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich /Kinoteka)

Dni i godziny otwarcia Targów:

 • 25.05.2023 r. (10:00 – 18:00)
 • 26.05.2023 r. (10:00 – 19:00)
 • 27.05.2023 r. (10:00 – 19:00)
 • 28.05.2023 r. (10:00 – 17:00)

Targi Książki w Warszawie 2023 – bilety

Na Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie nie obowiązują bilety. Na oficjalnej stronie wydarzenia czytamy:

Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń dostępna jest online. (…) Bezpłatny wstęp i dodatkowa komunikacja zapewnią o wiele większą swobodę poruszania się po całej powierzchni wewnętrznej PKiN niż w czasie targów w 2022 roku. Zainteresowanym wydawcom udostępnimy ponadto możliwość skorzystania ze specjalnie przygotowanych i oznakowanych namiotów przed wejściem głównym i wejściem do Kinoteki.

Targi Książki w Warszawie 2023 – lista autorów

Na oficjalnej stronie wydarzenia czytamy:

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to kluczowe wydarzenie literackie w Polsce z udziałem znakomitych wydawców i autorów z Polski i 11 innych krajów: Austrii, Azerbejdżanu, Francji, Hiszpanii, Indii, Korei Płd., Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji oraz Ukrainy – która jest gościem honorowym tegorocznej edycji. W Targach udział weźmie około 500 wystawców, w tym bardzo szeroka reprezentacja polskiego rynku wydawniczego oraz ponad 100 zagranicznych wystawców i agenci literaccy z kilkunastu krajów.

Międzynarodowe Targi Książki to świetna okazja do nawiązania nowych znajomości, poznania mniej lub bardziej niszowych tytułów i rozmowy ze sławnymi pisarzami. Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in.:

 • Viola Ardone, włoska pisarka, autorka książki „Czekam, aż stanie się coś pięknego”;
 • Yrsa Sigurðardóttir – „wielokrotnie nagradzana islandzka pisarka, autorka niezwykle popularnych powieści kryminalnych i książek dla dzieci”;
 • Anna Bikont, z książką „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”;
 • Anna Goc, z książką „Głusza”;
 • Christina Lamb, z książką „Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom”;
 • Jakub Sieczko, z książką „Pogo”;
 • Ilona Wiśniewska, z książką „Migot. Z krańca Grenlandii”.

Targi Książki w Warszawie 2023 – Gość Honorowy

Tegorocznym gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie będzie Ukraina. Co to znaczy? Jak to rozumieć? Ukraiński Instytut Książki i Ambasada zaangażowała się w przygotowanie Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023, a w rezultacie powstanie ponad 200-metrowe narodowe stoisko Ukrainy i zorganizowany zostanie dodatkowy program wydarzeń z udziałem autorów i wydawców z Ukrainy. Jacek Oryl, dyrektor Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie wypowiedział się w tym temacie:

Jesteśmy zaszczyceni przyjęciem roli Gościa Honorowego przez partnerów z Ukrainy. Oddając dziś głos Ukrainie – z pewnością bardziej niż kiedykolwiek – możemy dostrzec rolę, jaką odgrywa literatura w kształtowaniu ponadczasowych wartości, takich jak wolność, godność, honor, odwaga czy poczucie wspólnoty i solidarność. Jesteśmy pewni, że Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie staną się miejscem promocji literatury i kultury ukraińskiej wśród polskiej i międzynarodowej publiczności, jak również zaspokoją potrzebę kontaktu z rodzimą literaturą wśród społeczności ukraińskiej w Polsce. Liczymy, że projekt „Ukraina – Gość Honorowy MTKW 2023” będący kluczowym elementem programu tegorocznych Targów, sprawi, że grono miłośników literatury ukraińskiej istotnie się poszerzy, a polscy i ukraińscy wydawcy i autorzy nawiążą wiele interesujących kontaktów do przyszłej współpracy.

Targi Książki w Warszawie 2023 – wydarzenia towarzyszące

Międzynarodowym Targom Książki w Warszawie będą towarzyszyć dodatkowe wydarzenia branżowe i gale konkursowe. Na Targach poznamy m. in. laureatów:

 • IKARA – nagrody Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i PTWK dla autora;
 • IV edycji Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa;
 • 63. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2022;
 • Konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA;
 • Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”;
 • Nagród „Nowej Fantastyki”.

Znajdzie się zatem coś dla każdego. Dla fanów literatury fantastycznej, kryminalnej, a nawet naukowej. Konkurs ACADEMIA ma na celu wyłonienie najlepszych polskich publikacji akademickich i naukowych, które ukazały się na rynku w roku 2022 i 2023 roku. Wyniki poznamy właśnie podczas Targów Książki. Tak samo w przypadku konkursu o Nagrodę Kapuścińskiego. 27 maja będzie na Targach dniem reportażu, a finałowa piątka autorów jest zaproszona do wzięcia udziału w wydarzeniu, aby opowiedzieć o nominowanych publikacjach (są to autorzy wymienieni wyżej).

Maria

“U mnie jest blisko z serca do papieru” - napisała Agnieszka Osiecka, a ja, jako jej wierna i oddana fanka, powtarzam te słowa za nią. Jestem miłośniczką słów i wszelkiego rodzaju konstelacji, które mogą z nich powstać. Studiując filmoznawstwo przekonałam się, że nie tylko sama sztuka jest czymś fascynującym, ale również - jeśli nie bardziej – nauka o niej. Spośród wszelkiego typu literatury najbardziej fascynuje mnie jej teoria, a zaraz potem filozofia i poezja. Mając trzynaście lat zapisałam w swoim pamiętniku: “wiem jedno, jestem uzależniona od pisania”. Nic w tej kwestii się nie zmieniło. Wciąż notuję wszystko, co zauważę, podążając zgodnie za słowami Terry’ego Pratchetta, który stwierdził, że najlepsze pomysły kradnie się rzeczywistości, która na ogół prześciga fantazję. Jestem marzycielką i z natury chodzę z głową w chmurach, więc często zakładam życiową prozaiczność na swoje barki, żeby jej ciężar pomógł mi wrócić na ziemię. Z reguły jestem uważana za osobę towarzyską, ale mało kto dostrzega, że najswobodniej czuję się w obecności Davida Bowiego, Jamesa Barrie i Salvadora Dali. Gdy ludzie pytają mnie o sztukę, odpowiadam – to moja dobra przyjaciółka. W końcu nie raz uratowała mi życie...

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować