Choć wszechświat wciąż pozostaje dla ludzkości wielką zagadką, to wiemy o nim już coraz więcej. Świadomość procesów fizycznych, które zachodzą nieustannie w naszej czasoprzestrzeni i znajomość pierwiastków chemicznych, z których zbudowane są atomy tworzące zarówno nasze ciała, jak i każdą rzecz w naszym otoczeniu, może pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób działa świat.
Jak to się stało, że na Ziemi może istnieć życie, podczas gdy tak trudno udowodnić jego obecność na innych planetach? Dlaczego gwiazdy i planety zawieszone w kosmosie nie spadają bez końca w dół? Jak to się dzieje, że chodzimy po podłożu, a nie latamy? Skąd bierze się życie i jak powstał czas? To pytania, które w równym stopniu dręczą małych i dużych odkrywców. Gdy dzieci pełne są ciekawości – warto ją zaspokajać, a nie gasić. Z pomocą jak zwykle przychodzą książki. Poniżej przedstawiamy listę tytułów, które pomogą dziecku zrozumieć kosmos i rządzące nim prawa.
Wielka nauka dla małych dzieci. Kosmos. Książka z okienkami
Nasz świat nie ogranicza się do planety, na której żyjemy – przypomina o tym książka Olgi Woźniak “Wielka nauka dla małych dzieci. Kosmos”. Jej przyjazna, a równocześnie wypełniona ciekawostkami publikacja odpowiada m.in. na takie pytania, jak:
- Która planeta w Układzie Słonecznym jest największa?
- Ile jest gwiazd na niebie?
- Dlaczego Księżyc zmienia kształt?
- Jak duże jest Słońce?
Dodatkowym atutem książki “Wielka nauka dla małych dzieci. Kosmos” są 32 otwierane okienka, które pobudzają ciekawość i sprawiają, że wspólna lektura książki okazuje się świetną zabawą dla każdego malucha. Dzięki grubym tekturowym stronom książka jest odporna na wszystkie dziecięce pomysły i wynikające z nich zniszczenia. “Wielka nauka dla małych dzieci. Kosmos. Książka z okienkami’ sprawdzi się najlepiej dla dzieci w wieku 2-5 lat.
Jak to działa? Rakieta
“Jak to działa? Rakieta” to książka z serii edukacyjnej “Jak to działa?”. Publikacja pomoże dziecku zrozumieć przede wszystkim funkcjonowanie rakiet kosmicznych i pracy kosmonauty. Jeśli chodzi o kosmos, to w książce znajdują się podstawowe informacje na temat naszej planety, księżyca i układu słonecznego. Dużym atutem książki są grube strony, niektóre wycięte tak, by odwzorować kształt np. rakiety albo kombinezonu astronauty, co pobudza wyobraźnię i zdolności kinetyczne.
- Jak wygląda rakieta?
- W jaki sposób unosi się w górę?
- Co się z nią dzieje, gdy jest w kosmosie?
- Jak, kiedy i dlaczego wraca na Ziemię?
Na te i wiele innych pytań odpowie książka “Jak to działa? Rakieta”.
Kicia Kocia w kosmosie
“Kicia Kocia” to bestsellerowa seria książeczek dla dzieci, autorstwa Anity Głowińskiej. W tomie “Kicia Kocia w kosmosie” ulubiona bohaterka każdego malucha pragnie zostać astronautką. To marzenie przychodzi do niej, gdy ogląda nocne niebo – wszystkie te piękne, ale i tajemnicze gwiazdy, które oświetlają noc. Kicia Kocia pragnie dowiedzieć się o nich więcej, chce znaleźć odpowiedzi na dręczące ją pytania:
- Czy można polecieć w kosmos?
- A jeśli tak, to jak się tam dostać?
- Co trzeba zrobić, aby zostać astronautą?
- I czy zawód ten polega jedynie na zachwycaniu się pięknem wszechświata?
Uwielbiana przez maluchy seria Anity Głowińskiej to niezawodne książki o przygodach Kici Koci i jej bliskich – seria uczy i bawi. Będzie to świetny wybór dla dzieci w wieku 2-5 lat.
Książki o kosmosie z serii Uniwersytet malucha
Seria edukacyjna “Uniwersytet malucha” to dzieło autorstwa zawodowego naukowca, nagradzanego fizyka i doktora matematyki stosowanej, Chrisa Ferriego. W tworzeniu tych niezwykłych książek Ferriemu pomagają inni naukowcy: chemicy, astrofizycy, matematycy. Nie ma zatem wątpliwości, że informacje zawarte w książkach z serii “Uniwersytet malucha” to rzetelne fakty z pierwszej ręki. Autorzy przedstawiają w swoich publikacjach fascynujący świat kosmosu – niezwykle trudne, ale też fascynujące zagadnienia zostały w nich wyjaśnione w przyjazny i przystępny sposób, tak, aby książki były pożywką intelektualną dla dużych i małych. Dr Chris Ferrie sam jest ojcem czwórki dzieci i żyje w przekonaniu, że nigdy nie jest za wcześnie na odkrywanie tajemnic nauki.
W serii “Uniwersytet malucha” znajdują się publikacje, spośród których każdy znajdzie temat dla siebie. Jeśli zależy wam na odkryciu tajemnic kosmosu, proponujemy przede wszystkim następujące tytuły:
- “Uniwersytet malucha. Astrofizyka dla maluchów”
- “Uniwersytet malucha. Kochamy Plutona”
- “Uniwersytet malucha. Osiem małych planet”
- “Uniwersytet malucha. Technologia kosmiczna”
Mój mały świat. Na księżyc
“Mój mały świat. Na księżyc” to książka obrazkowa z mnóstwem ruchomych elementów do otwierania i przesuwania. Grube, tekturowe, wytrzymałe strony są przyjazne najmłodszym, a proste, kolorowe ilustracje pomogą zatrzymać ich uwagę na dłużej. Książka “Mój mały świat. Na księżyc” nie jest obszerną publikacją, ale jej treść dostosowana jest do potrzeb najmłodszych. Ruchome elementy pozwalają np. wystartować rakietą i wylądować nią na księżycu. Z książki dziecko dowie się, dlaczego w kosmosie człowiek waży tyle, co piórko i jak to się dzieje, że każdy krok jest tam bardziej sprężysty. Pozycja ta będzie świetnym wyborem dla najmłodszych odbiorców.
Skomentuj