Strona główna » Dlaczego warto czytać dzieciom?
Ciekawostki

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Czytanie dzieciom to jeden z najpiękniejszych sposobów spędzania czasu ze swoimi pociechami. Nie od dziś wiadomo, że oglądanie kolorowych książeczek i wspólne zagłębianie się w przygody literackich bohaterów scala więzi rodzica z dzieckiem. Jednak czytanie maluchom przynosi o wiele więcej zalet, niż mogłoby się wydawać. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto poświęcać czas na wspólną lekturę, dziś przekonasz się, jakie to ważne.

Łatwa nauka języka

Czytanie dziecku, gdy ono nie potrafi jeszcze mówić jest bardzo ważne. Dzięki temu zaznajamia się z literami i chłonie nowe słowa. W ten sposób łatwo zwiększasz jego zasób leksykalny, co zaowocuje łatwiejszym wypowiadaniem się w przyszłości! Maluchowi będzie dużo łatwiej konstruować zdania, jeśli już od najmłodszych lat będzie miał do czynienia z książkami. Poczuje większą swobodą wypowiedzi i łatwo nauczy się wielu pozornie trudnych słów.

Rozwój wyobraźni

Nie od dziś wiadomo, że czytając książki wyobrażamy sobie przebieg fabuły. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale i dzieci! Oglądając kolorowe książeczki razem z maluchem i czytając o przygodach bohaterów uruchamiamy jego wyobraźnię. Pozornie proste historie mają duży wpływ na dziecko. Dzięki zabawie można wspierać rozwój jego mózgu.

Nauka empatii

To jedna z najpiękniejszych zalet czytania książek. Jeśli poznajemy losy bohaterów, widzimy ich problemy czy ból, to stajemy się na nie wrażliwsi. Dzięki temu rozwija się nasza empatia. Maluch, któremu czytamy książki staje się bardziej otwarty na uczucia innych, rozumie je i darzy szacunkiem. Wie, że nie warto ranić innych, ponieważ doskonale pojmuje, co to oznacza. Po raz kolejny wspólny czas i zabawa owocują rozwojem inteligencji emocjonalnej.

Poznawanie świata

Już dawno odeszły od nas czasy, gdy czytanie dzieciom oznaczało jedynie korzystanie z baśni. Choć niewątpliwie są wspaniałe, to obecnie powstaje coraz więcej książeczek skupionych na codziennym życiu. Dzięki nim maluchy mogą poznać przedmioty codziennego użytku, cechy charakteru, nazwy emocji, zwierząt czy brzmienie słów w obcym języku. Książeczki je ciekawią, a kolorowe rysunki pomagają wyobrazić sobie dany przedmiot. W ten sposób maluch coraz lepiej poznaje świat i coraz więcej wie.

Poprawa koncentracji

Jeśli już od najmłodszych lat uczymy dziecko koncentracji na jednej historii, w przyszłości łatwiej mu będzie skupiać swoją uwagę. To szczególnie ważne, gdy pójdzie do szkoły i nagle będzie musiał przez kilka godzin słuchać nauczyciela. Zaowocuje to również w dorosłym życiu, gdzie praca będzie wymagała koncentracji. By zrobić to łatwo i bezboleśnie, wystarczy czytać! W ten sposób przyzwyczajamy malucha, że czasem trzeba skupić się na jednej rzeczy.

Kształtowanie nawyku czytania

Dziecko, które czyta to również dorosły, który sięga po książki. Jeśli dzieci poczują, że literatura jest ciekawa, nie będą chciały z niej rezygnować. Początkowo będą czytać razem z rodzicem, później już samodzielnie zaczną czytać książeczki. A o tym, że powieści, reportaże czy poradniki są cudne nie trzeba przecież mówić. 😊

Jeśli nie wiesz, po jakie książki sięgnąć i w jaki sposób zainteresować swoją pociechę literaturą, mnóstwo propozycji dostosowanych do konkretnego wieku znajdziesz tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować