Strona główna » Brigitte Giraud z Nagrodą Goncourtów 2022 za powieść “Vivre vite”
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

Brigitte Giraud z Nagrodą Goncourtów 2022 za powieść “Vivre vite”

Brigitte Giraud z Nagrodą Goncourtów 2022 za powieść "Vivre vite"

Znamy tegoroczną laureatkę najbardziej prestiżowej francuskiej nagrody literackiej. Prix Goncourt 2022 otrzymała pochodząca z Algierii pisarka Brigitte Giraud za książkę „Vivre vite”. To powieść, którą Francuzka napisała w hołdzie dla swojego tragicznie zmarłego w wypadku motocyklowym męża Claude’a.

Najbardziej prestiżowa francuska nagroda literacka przyznana

Prix Goncourt ma już swoją długą, bo ponad 100 letnią tradycję. W listopadzie Académie Goncourt ogłasza zwycięzcę czyli autora najlepszego w danym roku utworu prozatorskiego. Co ciekawe, mimo że jest to najbardziej prestiżowa nagroda, pisarz otrzymuje symboliczny czek na zaledwie 10 euro… Jednak samo otrzymanie nagrody gwarantuje duży sukces sprzedażowy i międzynarodową sławę. Ogłoszona w listopadzie zwycięska powieść z pewnością znajdzie się w księgarnianych bestsellerach we Francji i w bożonarodzeniowych prezentach miłośników literatury. W 2022 roku laureatką po raz trzynasty została kobieta. 10-osobowe jury nagrodziło Brigitte Giraud za powieść „Vivre vite”. Swoją decyzję jak co roku ogłosiło podczas spotkania z dziennikarzami w paryskiej restauracji Drouant. To nie pierwsze wyróżnienie pisarki. W 2007 roku otrzymała Nagrodę Goncourtów za opowiadanie „L’amour est très surestimé”.

W pełnej napięcia opowieści autorka próbuje zrozumieć, co doprowadziło do wypadku motocyklowego, który odebrał życie jej mężowi 22 czerwca 1999 roku. Po dwudziestu latach rozgląda się dookoła i szuka odpowiedzi na pytania, które nie dają jej spokoju. Czy był to przypadek, los czy zbieg okoliczności? Spogląda wstecz na te dni, które były owiane serią nieprzewidywalnych zakłóceń, aż do momentu, gdy stało się to, co nieuniknione. Powieściopisarka zastanawia się nad tymi wszystkimi małymi decyzjami, które zebrane w całość doprowadziły do punktu, dramatu, który wywrócił jej życie do góry nogami.

Gdybym nie chciała sprzedać mieszkania.

Gdybym zgodziła się, żeby nasz syn pojechał na wakacje z moim bratem.

Gdyby Stephen King zginął w strasznym wypadku, który miał trzy dni przed wypadkiem Claude’a.

Gdybym miała telefon komórkowy.

Brigitte Giraud – kilka słów o laureatce Prix Goncourt 2022

Brigitte Giraud urodziła się w 1960 roku w Sidi Bel-Abbes w Algierii, ale od wielu lat mieszka w Lyonie. Mimo zdobycia tak prestiżowej francuskiej nagrody literackiej nie jest szczególnie znana we Francji. Co prawda ukończyła studia z literatury i całe swoje życie związała właśnie z nią. Pracowała jako tłumaczka, dziennikarka, księgarka, organizatorka festiwali, wydawca. Jej debiutancka powieść „La Chambre des parents” ukazała się w 1997 roku. Jest autorką kilku powieści i opowiadań.

Na wiadomość o otrzymaniu tegorocznej Nagrody Goncourtów powiedziała:

To bardzo miłe. Nie mówię tego jako kobieta, lecz jako ktoś, kto od wielu lat zajmuje się literaturą.

Źródło: www.tf1info.fr

Przypomnijmy, że w 2021 roku Nagrodę Goncourtów otrzymał senegalski pisarz Mohamed Mbougar Sarrza. Polski przekład jego filozoficznej powieści „Najskrytsza pamięć ludzi” ukazał się jesienią 2022 roku nakładem Wydawnictwa Cyranka. Mamy nadzieję, że również wkrótce usłyszymy o premierze polskiego tłumaczenia nagrodzonej w tym roku powieści „Vivre vite” Brigitte Giraud.

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować