Strona główna » Polska Nagroda Goncourtów 2022 dla Grégoire’a Bouilliera
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

Polska Nagroda Goncourtów 2022 dla Grégoire’a Bouilliera

Le cœur ne cède pas z nagrodą Polski wybór nagrody Goncourtów 2022

Po raz dwudziesty piąty przyznano polską Nagrodę Goncourtów. Corocznie laureata wybiera Instytut Francuski w Krakowie. W tym roku studenci romanistyki zdecydowali, że nagroda powędruje do Grégoire’a Bouilliera za powieść „Le cœur ne cède pas”. W obradach uczestniczył laureat Prix Goncourt 2021 Mohamedem Mbougar Sarr jako honorowy członek jury.

Polski wybór Nagrody Goncourtów

Instytut Francuski w Krakowie przyznaje tzw. nagrodę „Polski wybór Nagrody Goncourtów” (le Choix Goncourt de la Pologne) od 1998 roku. Honorowy patronat nad tym wyróżnieniem pełni francuska Akademia Goncourtów. Nazwisko laureata w 2022 roku poznaliśmy podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. W uzasadnieniu jury składającego się ze studentów filologii romańskiej z dwunastu polskich uczelni czytamy:

Postanowiliśmy przyznać nagrodę Polski Wybór Nagrody Goncourtów Grégoire Bouillierowi za „Le cœur ne cède pas”. Jest to powieść osobliwa w swej skrajnej kreatywności i ambicji, która przejawia się w próbie ujawnienia zapomnianego losu. Historia zaczyna się od wstrząsających wiadomości, a kończy się głębokimi przemyśleniami na temat tego, co motywuje nasze życiowe wybory. Podobał nam się sposób, w jaki Grégoire Bouillier bada za pomocą środków literackich sprawę, którą prasa potraktowała w sposób powierzchowny. Mimo pozornej powagi tematu, autorowi udaje się wstawić ironiczne akcenty, które stanowią element gry z czytelnikiem. Imponujący rozmiar dzieła i obfitość szczegółów nie przeszkadzają w czytaniu powieści z przyjemnością i ciekawością. To powieść, której motto mogłoby brzmieć: “diabeł tkwi w szczegółach”.

„Le cœur ne cède pas” – nagrodzona powieść Grégoire’a Bouilliera

Autor przenosi nas do Paryża 1985 roku. W pewnym mieszkaniu 60-letnia kobieta głodzi się przez 45 dni, prowadząc dziennik swojego umierania. Jej ciało odnaleziono dopiero 10 miesięcy później w jej małym mieszkanku w 18. dzielnicy Paryża przy 183 rue Championnet. To Marcelle Pichon, była modelka lat 50. Grégoire Bouillier słyszy tę wiadomość w radiu i nigdy tej historii nie zapomina. W 2018 roku przypadek kieruje go na trop tej kobiety. Zastanawia się, kim była i co sprawiło, że zadała sobie taką karę. Jak jej zniknięcie na prawie rok zostało pominięte przez najbliższych? Kto umiera w samotności niezauważony przez nikogo?

Źródło: Lecoeurnecedepas.fr.

Pisarz przemienia się w prywatnego detektywa i wraz ze swoją asystentką Penny wyrusza w szalone śledztwo, by odtworzyć jej życie. Dociera do archiwów. Poznaje jej dzieciństwo w Paryżu w latach 20., małżeństwo w czasie okupacji… Ta licząca 912 stron książka pełna nawiązań literackich, filmowych i muzycznych to wspaniała podróż w czasie i przestrzeni. Jak czytamy:

Elucydować nie znaczy rzucać światło na dramat, ale wyjaśniać same warunki jego ciemności.

Mamy nadzieję, że polscy wydawcy zainteresują się nagrodzoną powieścią francuskiego pisarza Grégoire’a Bouilliera i będziemy mogli sięgnąć po historię życia Marcelle Pichon opisaną w książce „Le cœur ne cède pas” w polskim przekładzie.

Kasia