Już 13. kwietnia nakładem wydawnictwa W.A.B. ukaże się nowa książka Marty Grzywacz. W swoim reportażu historycznym Blizny. Prawdziwa historia „królików” z Ravensbrück polska dziennikarka porusza historię kobiet poddawanych niezwykle okrutnym eksperymentom medycznym.
Czytelnicy zainteresowani tematyką II wojny światowej z pewnością sięgnęli w 2020 roku po głośną książkę Marty Grzywacz Nasza pani z Ravensbrück. Dziennikarka opisuje w niej historię Johanny Langefeld, niemieckiej nadzorczyni w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Właśnie dzięki tej książce Polka otrzymała Górnośląską Nagrodę Literacką Juliusz 2021. Tym razem autorka zdecydowała się przybliżyć losy kobiet osadzonych w najokrutniejszym obozie zagłady w Niemczech. Wycieńczone z głodu, żyjące miesiące albo lata w tragicznych warunkach i zmuszane do ciężkiej pracy więźniarki były poddawane doświadczeniom pseudomedycznym. W wyniku nieludzkich zabiegów umierały w męczarniach, a w najlepszym wypadku zostawały okaleczone na całe życie. Kobiety poddawane barbarzyńskim zabiegom nazywane były „królikami”.
Marta Grzywacz w swojej nowej książce nie koncentruje się jedynie na opisie okrucieństwa nazistowskich lekarzy, którzy okaleczali ciało i psychikę kobiet. Pisze też o sile przetrwania i odwadze więźniarek. Reasumując, Blizny to historia kobiecego buntu i wzajemnej solidarności. Będzie to z pewnością pozycja wyjątkowa, ponieważ jak żadna dotąd inna publikacja porusza również losy „królików” z Ravensbrück już po zakończeniu wojny. Poznamy m.in. opowieść o pewnej amerykańskiej filantropce, która postanowiła pomóc ofiarom eksperymentów w leczeniu ich blizn na ciele i duszy.
Książkę kupicie tutaj: Blizny. Prawdziwa historia „królików z Ravensbrück
Zachęcamy również do lektury poprzedniej nagrodzonej książki Marty Grzywacz: Nasza pani z Ravensbrück
Skomentuj