Strona główna » 13 października w piątek warto wieczorem wyjść z domu, czyli Noc Księgarń 2023 już jutro
Wydarzenia literackie

13 października w piątek warto wieczorem wyjść z domu, czyli Noc Księgarń 2023 już jutro

Noc Księgarń 2023

W piątek 13 grudnia odbędzie się piąta edycja nocnego święta wszystkich książkoholików – Noc Księgarń. Jak co roku w jeden z jesiennych piątków wiele księgarń w różnych miastach Polski szykuje moc atrakcji dla swoich klientów. W programie znajdziemy zarówno ciekawe spotkania z pisarzami, wiele konkursów, wykładów, warsztatów oraz oczywiście promocji na książki. Jeśli wychodzenie po zmroku Ci niestraszne, a kochasz czytać, zdecydowanie powinieneś dołączyć do tego wyjątkowego festiwalu.

Festiwal księgarń zaczyna się po zmroku

Festiwal Noc Księgarń organizuje dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa PWN). Z kolei partnerami wydarzenia są Nocy Księgarń są: Fundacja Wisławy Szymborskiej, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Penguin Books, Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Miasto Literatury – Krakowskie Księgarnie Na Medal.

W tegorocznej edycji weźmie udział 170 księgarni z ponad 60 miast w Polsce. Niezależnie jednak od adresu, pod którym zaplanowane są obchody tego wydarzenia, wszystkich sprawców tego czytelniczego zamieszania łączy jedno. Świętowanie zaczyna się po zmroku! Bogaty program spodoba się z pewnością zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom. Właściciele księgarni nie ograniczają się wyłącznie do spotkań z pisarzami czy udzielanie tej nocy dodatkowych rabatów. Zaplanowane są również potańcówki, spacery literackie, slamy poetyckie, turnieje szachowe, seanse filmowe czy quizy czytelnicze. Dla lubiących wydarzenia wymagające więcej zaangażowania przewidziane są warsztaty – plastyczne, translatorskie, muzyczne, a nawet z projektowania okładek.

W obchody tegorocznego festiwalu zaangażowało się także wielu znakomitych pisarzy. Wymieńmy chociażby Mariusza Szczygła, Mikołaja Grynberga, Janusza Leona Wiśniewskiego, Julię Fiedorczuk, Marka Krajewskiego, Vincenta V. Severskiego, Barbarę Klicką oraz Anitę Głowińską.

Warto wspomnieć o niezwykle atrakcyjnych nagrodach, które czekają zwycięzców konkursów Nocy Księgarń. To nie tylko pakiety książek i bony do księgarń, które ucieszą każdego książkoholika, ale również weekend w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie! Jeden z laureatów będzie miał okazję odwiedzić magazyn hurtowni Azymut, w którym znajduje się aż 10 milionów książek. Zdecydowanie warto dołączyć do zabawy i powalczyć o tak wartościowe nagrody.

Noc Księgarń 2023 brzmi szalenie ciekawie? Koniecznie więc sprawdź program, który przygotowały księgarnie w Twoim mieście.

Tutaj znajdziesz program wydarzeń według miejscowości.

Tutaj znajdziesz listę księgarń, które biorą udział w wydarzeniu.

Tutaj sprawdzisz konkurs Nocy Księgarń i jego zasady.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować