To już dwunasta edycja Narodowego Czytania. W tym roku 9 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka odczyta fragment powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
W okolicznościowym liście prezydent Andrzej Duda napisał:
Narodowe Czytanie 2023 odbędzie się nie tylko w Polsce. W corocznym wydarzeniu weźmie udział 40 państw świata, w tym Nowa Zelandia, Australia, Japonia, Maroko czy Wenezuela.
„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej
Powieść „Nad Niemnem” jest najsłynniejszym dziełem Elizy Orzeszkowej. Pisarka pracowała nad nim między 1886 a 1887 rokiem, a książka została opublikowana w 1888 roku. Ze względu na swoje malownicze opisy, wyraziste postacie i liczne odniesienia historyczne, ta powieść bywa często porównywana do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Żadna inna książka pisarki nie spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem krytyków. Chwalono zwłaszcza zdolność autorki do łączenia treści dydaktycznych z wartościami artystycznymi oraz starannie przemyślaną strukturę całej opowieści. „Nad Niemnem” zdobyło sobie miejsce w sercach czytelników i zdobywało uznanie kolejnych pokoleń.
Pierwsza ekranizacja powieści powstała w 1939 roku, jednak niestety film zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejną adaptację zrealizowano w latach 80. XX wieku. Powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” pozostaje bez wątpienia jednym z najważniejszych dzieł polskiej literatury. Autorka podjęła w nim temat Powstania Styczniowego, którego 160. rocznica obchodzona jest w 2023 roku.
Skomentuj