Strona główna » „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej lekturą Narodowego Czytania 2023
Wydarzenia literackie

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej lekturą Narodowego Czytania 2023

Narodowe Czytanie 2023 Eliza Orzeszkowa "Nad Niemnem"

To już dwunasta edycja Narodowego Czytania. W tym roku 9 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka odczyta fragment powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

W okolicznościowym liście prezydent Andrzej Duda napisał:

To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.

Narodowe Czytanie 2023 odbędzie się nie tylko w Polsce. W corocznym wydarzeniu weźmie udział 40 państw świata, w tym Nowa Zelandia, Australia, Japonia, Maroko czy Wenezuela.

Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Powieść „Nad Niemnem” jest najsłynniejszym dziełem Elizy Orzeszkowej. Pisarka pracowała nad nim między 1886 a 1887 rokiem, a książka została opublikowana w 1888 roku. Ze względu na swoje malownicze opisy, wyraziste postacie i liczne odniesienia historyczne, ta powieść bywa często porównywana do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Żadna inna książka pisarki nie spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem krytyków. Chwalono zwłaszcza zdolność autorki do łączenia treści dydaktycznych z wartościami artystycznymi oraz starannie przemyślaną strukturę całej opowieści. „Nad Niemnem” zdobyło sobie miejsce w sercach czytelników i zdobywało uznanie kolejnych pokoleń.

Pierwsza ekranizacja powieści powstała w 1939 roku, jednak niestety film zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejną adaptację zrealizowano w latach 80. XX wieku. Powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” pozostaje bez wątpienia jednym z najważniejszych dzieł polskiej literatury. Autorka podjęła w nim temat Powstania Styczniowego, którego 160. rocznica obchodzona jest w 2023 roku.

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować