Strona główna » “Ajurweda. Życie w zgodzie ze sobą”. Książka, która karmi ciało i umysł
Poradniki Recenzje

“Ajurweda. Życie w zgodzie ze sobą”. Książka, która karmi ciało i umysł

Ajurweda. Życie w zgodzie ze sobą

Jeszcze kilka lat temu ajurweda nie była tak popularna w Polsce jak dzisiaj. W kontekście alternatywnych metod leczenia i holistycznego podejścia do zdrowia można było usłyszeć już szybciej o medycynie chińskiej. Jednak jak ze wszystkim bywa – coraz więcej trendów z jednego obszaru rozprzestrzenia się na cały świat i temat ajurwedy zagościł na dobre również u nas. 4 lata temu kiedy pierwszy raz o niej usłyszałam i szukałam dobrego źródła wiedzy w tej dziedzinie, niestety nie miałam wielkiego wyboru. Dominowały wówczas mniej zrozumiałe dla zupełnego laika publikacje, które nie wskazywały, jak tę teoretyczną wiedzę przełożyć na praktykę. Na szczęście z roku na rok jest coraz lepiej i moją półkę z poradnikami o zdrowym stylu życia zasilił i ten „Ajurweda. Życie w zgodzie ze sobą”.

Czym jest ajurweda?

Dla niewtajemniczonych co oznacza ajurweda, już spieszę z wyjaśnieniem. To nazwa tradycyjnej medycyny indyjskiej, która patrzy na człowieka jako na układ ciało-umysł-duch w kontekście natury. To słowo dosłownie oznacza „wiedzę o życiu i długowieczności”. Praktykowana na całym świecie, nie tylko w Indiach, służy wzmacnianiu zdrowia i dobrego samopoczucia dzięki codziennym praktykom.

Czym jest ajurweda i jak zacząć korzystać z jej mądrości? Według mnie ajurweda to język, który pomaga nam opisać naturalny świat i naszą z nim relację. Pamiętam, jak kiedyś mieszkałam w Paryżu i próbowałam nauczyć się francuskiego. Na początku zrozumienie go wydawało mi się trudne. Potem zaczęłam zajęcia jogi w pobliskim studiu. Wiedziałam, jakie konkretne części ciała i jaki oddech występują w danej sekwencji, i wtedy nauka francuskiego stała się bardziej intuicyjna, ponieważ wplotłam w nią wiedzę o praktyce.

Z czasem zaczęłam rozumieć coraz więcej i wkrótce byłam w stanie mówić płynniej. W przypadku ajurwedy polecam podobne podejście – powinniśmy przyswajać informacje powoli, nie spieszyć się, nie zawieszać na słowach z sanskrytu, ale szukać sposobów na identyfikowanie cech poszczególnych żywiołów i dosz ciała i umysłu. Po jakimś czasie te koncepty wejdą ci w krew – będziesz działać, opierając się na intuicji, której w trakcie nauki zaczniesz bardziej ufać.

Po opisie można wywnioskować, że ajurweda leży w kręgu zainteresowań szczególnie osób, którym nieobce jest już zainteresowanie zdrowym stylem życia, osób, które praktykują jogę i pozostają blisko natury. Na szczęście niezależnie od tego, na jakim etapie w życiu jesteś, czy np. dopiero planujesz zmianę swojego życia na bardziej zdrowe i świadome, książka „Ajurweda. Życie w zgodzie ze sobą” da Ci podstawową wiedzę w tym temacie oraz praktyczne wskazówki na każdy dzień.

Poradnik na każdą porę roku

Claire Rogozzino uczy jogi oraz ajurwedy, które są jej wielką pasją. Swoją wiedzą na te tematy dzieli się m.in. na swojej stronie Vidya Living. Sama przyznaje, że zainteresowała się tradycyjną medycyną indyjską dopiero wtedy, kiedy zaczęła chorować. Od lektury podręcznika doktora Vasanta Lada, po pomoc praktyka ajurwedy, a wreszcie samoobserwację i własne odkrycia, przeszła do bycia nauczycielem tej pięknej sztuki życia.

Swoją wiedzą dzieli się w książce „Ajurweda. Życie w zgodzie ze sobą”, która po części jest poradnikiem na temat ajurwedy i jogi, a po części książką kucharską. Książka skonstruowana jest tak, że prowadzi czytelnika przez cały rok. Dostajemy więc gotowe przepisy, medytacje, rytuały, praktyki jogowe, ćwiczenia oddechowe na każdą porę roku. Jednak zanim przejdziemy do tej praktycznej części, w pierwszej czeka nas solidna dawka wiedzy o ajurwedzie, ale na szczęście podana przystępnym językiem. Dowiemy się, m.in.:

  • jakie są żywioły (elementy) i jak formują nasze fizyczne ciało,
  • jakie właściwości określają elementy,
  • jakie są dosze i jak manifestują się w ciele oraz osobowości,
  • jak rozpoznać brak równowagi między ciałem a umysłem, a jeśli jest – jak ją wyrównać dietą i zdrowymi nawykami,
  • jak wygląda rytm dobowy i sezonowy według ajurwedy,
  • jak łączą się ze sobą ajurweda i joga.

Mam nadzieję, że zainteresuje cię nowy styl życia, który proponuje ta książka. Niech kuchnia i mata do jogi staną się twoim laboratorium pozwalającym odkrywać siebie. Nawiąż ze sobą intymną relację, próbuj nowych rzeczy i sprawdź, dokąd cię to zaprowadzi…

Współczesny przewodnik po ajurwedzie

Poradnik Claire Rogozzino, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Znak, wydany jest z największą starannością, więc zdecydowanie może cieszyć jako prezent. Tekst wzbogacony jest klimatycznymi, minimalistycznymi zdjęciami, którym towarzyszą inspirujące cytaty. Teoretyczna pierwsza część została przedstawiona przejrzyście i zrozumiale – znajdziemy m.in. dobrze opracowane tabele, wypunktowania i grafy.

W drugiej części autorka opisała praktyki ajurwedyjskie i rytuały. Znajdziemy też obszerny rozdział poświęcony kuchennym poradom, czyli jak powinniśmy wyposażyć naszą kuchnię, jak powinny wyglądać zapasy w naszej spiżarni, jak planować i komponować posiłki. Oprócz przepisów sezonowych Claire Rogozzino podaje podstawowe przepisy na cały rok.

Jednak zdecydowaną większość książki „Ajurweda. Życie w zgodzie ze sobą” zajmuje część trzecia, w której poznajemy ajurwedyjski styl życia w praktyce rozpisany na każdą porę roku. Niezwykle podoba mi się sposób przedstawienia treści. Nie musimy sami główkować, posiłkując się teoretyczną częścią, co robić w zależności od miesiąca. Autorka w punktach podaje dokładnie, co trzeba robić o danej porze roku, by utrzymać równowagę: jakie jedzenie wybierać, jakie techniki oddechowe, asany i medytacje praktykować. Pisze również, co należy ograniczać i jak podtrzymywać ogień trawienny. Dostajemy również rozpisane sekwencje jogowe wraz z dokładnymi opisami poszczególnych asan i ich zdjęciami. Nie zabrakło opisów rytuałów księżycowych, rytuałów oczyszczających i niezwykle apetycznych, wegetariańskich/wegańskich przepisów ze zdjęciami potraw.

Najlepszy podręcznik ajurwedy

Słowem podsumowania, to zdecydowanie najlepszy przewodnik po ajurwedzie, jaki miałam okazję przeczytać. Autorka przekazuje ogrom wiedzy o tradycyjnej medycynie indyjskiej i pozwala spróbować bardziej świadomego, czułego, otulającego stylu życia niż znany nam zachodni. „Ajurweda. Życie w zgodzie ze sobą” inspiruje do dobrych zmian i większej uważności w życiu. Z tego względu, że już praktykuję jogę i temat rytuałów, praktyk oddechowych, wpływu księżyca na nasze ciało również mnie interesuje, z zachwytu przecierałam oczy na ilość praktycznej wiedzy, jaką dostałam. A dodając jeszcze fakt, że jestem książkowym estetą, ta publikacja zdecydowanie wpisuje się we wszystkie moje standardy. Jest minimalistycznie, zmysłowo, ze smakiem i harmonią.

Pamiętaj, że celem tej książki jest korzystanie z mądrości ajurwedy w praktyce każdego dnia. Nie musisz tego robić idealnie. Chodzi raczej o zakochanie się w każdym dniu i sprawienie, że to stanie się twoją osobistą praktyką. Pozwól, by wiedza z tej książki w tobie osiadła i dojrzewała w ciągu kolejnych pór roku. Wracaj do niej z czułością i otwartym sercem.

Jeśli chcesz kupić swój pierwszy przewodnik o ajurwedzie, by zobaczyć, z czym to się je, wybierz poradnik Claire Rogozzino. Z pewnością Cię nie zawiedzie!

Jeśli zainteresowała Cię ta pozycja, możesz ją kupić tutaj.

Kasia