Strona główna » Znamy nominacje do Nagrody im. Beaty Pawlak
Aktualności ze świata książki Literatura faktu Reportaże

Znamy nominacje do Nagrody im. Beaty Pawlak

Nominacje do Nagrody im. Beaty Pawlak

Fundacja Batorego ogłosiła listę nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Beaty Pawlak, która wyróżnia najlepsze publikacje – nie tylko książki – na temat innych kultur, religii i cywilizacji. O tytuł laureata, którego poznamy 16 listopada, powalczy 5 tytułów.

Beata Pawlak była dziennikarką i pisarką. Zginęła 12 października 2002 roku na wyspie Bali podczas zamachu terrorystycznego, który odebrał życie ponad 200 osobom, a ranił ponad 300. Nagroda im. Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 roku czyli już rok po jej tragicznej śmierci polskim autorom. Wyróżnienie finansuje darowizna, którą zapisała w testamencie. Na ten cel reportażystka przeznaczyła wszystkie swoje oszczędności. Pieczę nad funduszem tej nagrody pełni Fundacja im. Stefana Batorego.

Kapituła konkursu ogłosiło nominacje do tegorocznej edycji Nagrody im. Beaty Pawlak. Wśród wyróżnionych autorów, których książki przybliżają inne kultury, religie i cywilizacje, znajdują się:

Laureatkę/laureata poznamy już 16 listopada. W zeszłym roku nagrodę otrzymała Jagoda Grondecka za artykuły publikowane w „Krytyce Politycznej”, które dotyczyły tematu Afganistanu. Nagrodzona została również Aleksandra Lipczak za książkę „Lajla znaczy noc”.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować