Strona główna » Zmarł David McKee, autor Elmera
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

Zmarł David McKee, autor Elmera

David Mckee

Fot. Instagram Andersen Press

6 kwietnia w wieku 87 lat zmarł ceniony i uwielbiany pisarz i ilustrator, David McKee. O śmierci autora poinformował brytyjski wydawca. Polscy czytelnicy poznali jego twórczość przede wszystkim dzięki zabawnym przygodom słonia w kratkę, Elmera.

David McKee urodził się 2 stycznia w 1935 roku w Devon. Prawdopodobnie ogromny dar tworzenia niezapomnianych historii odziedziczył po swojej mamie. Jak wspominał, jego dzieciństwo w Tavistock było pełne opowieści. Co ciekawe, uwielbiał czytać bajki Ezopa oraz Biblię. W 1950 roku rozpoczął edukację na Plymouth College of Art. W tamtym czasie tworzył już rysunki i karykatury, które były publikowane w prasie. Jego pierwsza książka Two can Toucan ukazała się w 1964 roku. Natomiast historię o Elmerze poznali pierwsi czytelnicy w 1968 roku. Opowieść o słoniu w kratkę, która ukazuje się w Polsce dzięki Wydawnictwu Papilon, przyniosła mu międzynarodową sławę. David Mckee jest również autorem innych kultowych książek dla dzieci. Warto wymienić tytuły takie jak Nie teraz, Bernard i Pan Benn. Dla wydawnictwa Andersen Press napisał od 1976 roku ponad 50 pozycji.

Znawcy literatury dziecięcej – nie tylko najmłodsi czytelnicy – bezsprzecznie cenili jego twórczość, dlatego w 2006 roku pisarz znalazł się na liście nominowanych do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena. Dla wyjaśnienia, jest to najważniejsze wyróżnienie dla twórców książek dla dzieci.

David McKee po wielu latach spędzonych w podróży po świecie dzielił życie między Londyn a Prowansję. Mieszkał ze swoją partnerką o francusko-algierskich korzeniach o imieniu Bakhta, która zajmuje się sprzedażą dzieł sztuki. Odszedł po krótkiej chorobie na południu Francji, gdzie przebywał ze swoją rodziną.

Jestem zdruzgotany nagłą śmiercią mojego najlepszego przyjaciela Davida McKee. Jego książki wyróżniały się wśród innych publikacji dla najmłodszych. Zawsze podkreślał, jak ważna jest różnorodność, inkluzywność oraz pokazywanie tych części świata, które nie zawsze są obecne w literaturze dziecięcej.

– Klaus Flugge, wydawca i założyciel Andersen Press

Elmer – słoń w kratkę

David McKee napisał i zilustrował 29 części o słoniu Elmerze. Mimo upływu lat przygody słonia w kratkę zalicza się do najbardziej kultowych książek dla dzieci w wieku przedszkolnym. W związku z rosnącą popularnością brytyjska seria została przetłumaczona na ponad 60 języków i została sprzedana w kilku milionowym nakładzie na całym świecie.

Motto mądrego słonia brzmi: „sprawdźmy”, „poszukajmy”, „dowiedzmy się”. Mali i dorośli czytelnicy kochają książki o Elmerze przede wszystkim za poczucie humoru i edukacyjny charakter historii. Bohater z trąbą zawsze podejmuje inicjatywę, potrafi zmotywować innych do działania i służy dobrą radą.

Często powtarzam, że rzeczywistość jest pełna historii. Musisz tylko wiedzieć, jak je dostrzegać i wtedy po prostu zaczynasz je kolekcjonować.

– David McKee

Nie mamy wątpliwości, że pomimo śmierci pisarza pamięć o nim przetrwa kolejne pokolenia.

 

 

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować