“Wychowanie przy ekranie” to poradnik wychowawczy Magdaleny Bigaj. Autorka jest prezeską Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, edukatorką, badaczką, pracowniczką świata nowych technologii, ale także matką – osoba, która ze światem cyfrowym i wynikającymi z niego zagrożeniami ma do czynienia na wielu płaszczyznach. W poradniku “Wychowanie przy ekranie” Bigaj nie tyle przestrzega albo doradza, co raczej uświadamia czytelnika o pewnych sprawach związanych z cyberbezpieczeństwem. We współczesnym świecie poradnik ten może okazać się niezastąpioną pomocą wychowawczą.
Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dzieci do życia w sieci?
To nie jest książka o świecie wirtualnym – tak brzmi jeden z początkowych podtytułów w książce “Wychowanie przy ekranie”. Poradnik ten mówi bowiem o czymś zupełnie odwrotnym – o życiu poza światem wirtualnym; o rzeczywistości, w którą wirtualność jest dziś poniekąd wpisana. Jak tłumaczy autorka książki:
Wyżej zarysowanym kwestiom Bigaj poświęca pierwszą część swojej książki. W tej części znajdują się rozdziały:
Rozdział 1. Czego nam nie mówią w szkole rodzenia
Rozdział 2. O myciu mózgu. Czyli po co nam higiena cyfrowa i jak ją wprowadzić w życie
Druga część książki składa się natomiast z tekstów skoncentrowanych na danej grupie wiekowej. Nieważne, czy jesteś rodzicem przedszkolaka, czy twoje dziecko właśnie kończy szkołę średnią – w książce “Wychowanie przy ekranie” jest uwzględniona twoja sytuacja.
Rozdziały z drugiej części książki:
Rozdział 3. Narodziny w sieci
Rozdział 4. Maluchy. Dlaczego twoje dziecko uważa cię za największego fana Psiego Patrolu?
Rozdział 5. Starszaki. Zabawy na nowym trzepaku
Rozdział 6. Nastolatki. Koniec cyfrowej niewinności
Na końcu książki, w ramach podsumowania, autorka umieściła jeszcze zakończenie – odważnie zatytułowane:
Zakończenie. Nie wychowujemy straconego pokolenia
Test Higieny Cyfrowej
Oprócz wyżej wymienionych tekstów, w książce “Wychowanie przy ekranie” znajduje się również Test Higieny Cyfrowej. Jest to narzędzie, dzięki któremu łatwiej jest zachować zdrowy tryb obcowania ze światem cyfrowym. Test Higieny Cyfrowej powstał dzięki współpracy Magdaleny Bigaj z dr hab. Magdaleną Woynarowską z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak zauważa Magdalena Bigaj:
Test Higieny Cyfrowej składa się z 39 pytań, które dotyczą podejmowanych przez człowieka zachowań chroniących zdrowie i życie podczas korzystania z urządzeń cyfrowych. Pytania te podzielone są na cztery kategorie, które wyznaczają dane obszary higieny cyfrowej. Do kategorii tych należą:
- Stawianie granic oraz kontrola używania urządzeń ekranowych
- Bezpieczne używanie internetu i urządzeń ekranowych
- Tworzenie i odbieranie informacji w internecie
- Inne zalecane zachowania prozdrowotne towarzyszące używaniu urządzeń ekranowych i internetu
Test Higieny Cyfrowej przeprowadzono na szerszą skalę, a z badań wynika, że 94,8% użytkowniczek i użytkowników internetu w Polsce zabiera głos w internecie, ale zaledwie połowa z tych osób zwraca uwagę na to, że to, co pisze, może mieć konsekwencje dla nich lub innych osób. 89% badanych trafia w internecie na treści naruszające prawo lub regulamin, ale tylko co piąta osoba zgłasza te nadużycia odpowiednim organom. Tylko 17% badanych dba o prawidłową postawę ciała w czasie używania urządzeń ekranowych, zaledwie jeden na czterech badanych spożywa posiłki bez ekranu w zasięgu wzroku, a jedna trzecia badanych nie przestrzega zakazu spoglądania w ekran podczas prowadzenia samochodu lub przechodzenia przez ulicę.
Jak więc widać, w przestrzeganiu zasad higieny cyfrowej mamy, jako społeczeństwo, spore braki. Jednocześnie coraz wyraźniej dostrzegamy, jak ważna powinna być w naszym życiu higiena cyfrowa. Pełny Test Higieny Cyfrowej znaleźć można w książce “Wychowanie przy ekranie” Magdaleny Bigaj. Książka ta dostępna jest tutaj.
Skomentuj