Strona główna » W piątek startuje Ogólnopolski Przegląd Sztuki Książki we Wrocławiu
Wydarzenia literackie

W piątek startuje Ogólnopolski Przegląd Sztuki Książki we Wrocławiu

Ogólnopolski Przegląd Sztuki Książki

W pierwszy piątek listopada rozpoczyna się niezwykła wystawa w ramach Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Książki. W dwóch wrocławskich galeriach miłośnicy czytania i sztuki będą mogli obejrzeć prace artystów, którzy stworzyli dzieła nawiązuje do hasła „książka”. Zdecydowanie nie zabraknie swobodnych interpretacji twórców, takich jak np. marynarki uszytej ze słów czy szklanego naczynia wypełnionego stronami.

W dniach 4 – 13 listopada w galeriach Neon oraz Sztuka na miejscu we Wrocławiu odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Sztuki Książki. Zainaugurują go wernisaże:

  • Galeria NEON, ul. Traugutta 19/21, Wrocław | godzina 17:30
  • Sztuka na miejscu, ul. Łaciarska 4, Wrocław | godzina 19:00

W ramach wystaw odwiedzający zobaczą prace pięćdziesięciu trzech artystów. Ich dzieła nawiązują formą do dobrze znanemu nam wyglądowi typowej książki. Z kolei niektórzy pokusili się o bardziej subtelne interpretacje oraz nawiązania. Część książek będzie można wziąć w ręce i dotknąć. Jednak będą również takie, które obejrzeć można zza szyby gabloty. Przy każdej pracy znajdzie się za to notka odautorska, w której artyści wyjaśniają inspiracje i motywacje dla swojego dzieła.

Kiedy mówimy o książce artystycznej, nie powinny nas dziwić ani marynarka uszyta ze słów, ani szklane naczynia wypełnione stronicami spreparowanymi niczym opłatki. Liczę na to, że Ogólnopolski Przegląd Sztuki Książki będzie dla Państwa źródłem inspirujących zaskoczeń.

– Magdalena Wosik, główna kuratorka OPSK

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz TUTAJ.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować