Strona główna » “To jest moje drzewo”. Czy naprawdę wszystko musi być tylko MOJE?
Książki dla dzieci Recenzje

“To jest moje drzewo”. Czy naprawdę wszystko musi być tylko MOJE?

To jest moje drzewo

Na najnowszy przekład francuskiego picturebooka „To jest moje drzewo” czekałam, od kiedy tylko zobaczyłam pierwsze strony rozkładówki w zapowiedziach Wydawnictwa Druganoga. Same ilustracje rudego wiewióra są przeurocze i prześmieszne. A jeśli jeszcze dodamy do tego tematykę, która bliska jest wszystkim przedszkolakom, mamy przepis na bestseller.

Premiera Wydawnictwa Druganoga

Nie ukrywam, że mam słabość do książek dla dzieci, w których występuje postać wiewiórki. Seria Edzio i przyjaciele od Wydawnictwa Wytwórnia czy wspaniałe picturebooki od Zielonej Sowy „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”, „Złodziej liści” należą do moich ulubionych historii dla najmłodszych. W ostatnim tygodniu do tego grona dołączyła także książka Oliviera Talleca „To jest moje drzewo”. Polski przekład zawdzięczamy z kolei Dorocie Hartwich.

Tytuł od pierwszej strony chwycił mnie za serce, dlatego zdecydowałam się napisać o nim kilka słów.

Historia o wiewiórce i JEJ drzewie

Historia jest bardzo prosta. Główną bohaterką jest egoistyczna wiewiórka, która nie znosi się dzielić. Nie ma więc mowy, żeby oddała komuś swoje ulubione drzewo. Skoro drzewo należy do niej, to i wszystkie szyszki również należą się tylko jej. Jak ważny dla wiewiórki jest aspekt posiadania czegoś na własność autor podkreśla, używając wielkich liter przy wszelkich odmianach słowa „MOJE”. Ilustracje, które także sam tworzył, idealnie współgrają z krótkim tekstem. Nie potrzeba wielu słów, żeby namalować obraz chciwej wiewiórki.

Oczywiście, zawsze można powiedzieć, że szyszek wystarczy dla wszystkich, a cienia wystarczy dla dwojga. Ale dobrze wiemy, jak to się kończy: drzewo należy do wszystkich, szyszki należą do wszystkich, cień należy do wszystkich.

Ruda bohaterka wpada na „genialny” pomysł. Zbuduje ogromny mur wokół SWOJEGO drzewa tak, żeby nikt nie mógł dostać się do jej własności. Jak postanawia, tak się dzieje. Swoimi łapkami tworzy bardzo długie ogrodzenie, zza którego nic nie widać. Jednak owładnięta chęcią wyjrzenia na świat – a może raczej pragnieniem posiadania więcej i więcej (szyszek, drzew, ba, całego lasu…) – decyduje się zajrzeć za mur. To, co tam widzi, wprawia ją w osłupienie. Ale takiego smaczka nie mogę zdradzać. Warto po prostu przeczytać książkę samemu 🙂

Dla kogo jest to książka?

Jako rodzice czy opiekunowie najmłodszych dobrze wiemy, że temat zachłanności i egoizmu jest dość często na tapecie. Kto chociaż raz nie musiał tłumaczyć, że huśtawka na placu zabaw należy do każdego? Albo że miejsce przy oknie w pociągu należy się każdemu? Że zabawkami w przedszkolu powinno się dzielić? Teraz w pracy nad tą dziecięcą trudnością przychodzi z pomocą historia wiewiórki. Francuski pisarz i ilustrator w genialny i oszczędny w słowach sposób pokazuje, do czego prowadzi egoizm. Bohaterka nie chce się z nikim dzielić, więc ostatecznie zostaje sama. Jest tylko ona, jej drzewo, jej szyszki i przeogromny mur.

Zdecydowanie warto zajrzeć do książki „To jest moje drzewo” nie tylko ze względów edukacyjnych. Pod względem samego wydania i estetyki ilustracji, to prawdziwa perełka dla miłośników czytania.

Zainteresowałam Cię picturebookiem o niechęci do dzielenia się? Jeśli tak, książkę “To jest moje drzewo” znajdziesz tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować