Remigiusz Mróz na pierwszym miejscu. 72% młodzieży czyta książki. Brak większych zmian w statystykach wśród starszej grupy wiekowej. 34% respondentów deklaruje przeczytanie przynajmniej 1 książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Znacząco więcej kobiet niż mężczyzn czyta książki. Tak w skrócie można podsumować najświeższy raport na temat stanu czytelnictwa w Polsce, który co roku publikuje Biblioteka Narodowa. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, koniecznie czytaj dalej!
Jakie książki czytali Polacy w 2022 roku?
Zacznijmy od najmniejszych zaskoczeń tegorocznego raportu dotyczącego stanu czytelnictwa w Polsce w 2022 roku. Remigiusz Mróz utrzymuje swoje 1. miejsce niezmiennie od 2019 roku, a od 6 lat nie schodzi z podium. Wynik ten autor znakomitych kryminałów skomentował tak:
Na podium najpopularniejszych pisarzy znalazł się również Henryk Sienkiewicz (2. miejsce) oraz J.K. Rowling (3. miejsce). Może jednak dziwić fakt, że Olga Tokarczuk, nasza Noblistka, spadła z 3. miejsca (wynik zeszłoroczny) na 13.
A po jakie gatunki najchętniej sięgają Polacy? W 2022 roku dominowała literatura obyczajowo-romansowa oraz kryminalna. Biorąc pod uwagę fakt, że Remigiusz Mróz był najczęściej wybieranym autorem, a pisze kryminały, nie mogliśmy spodziewać się innych danych. Warto jeszcze dodać, że co 3. osoba, która zadeklarowała przeczytanie minimum 1 książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy, sięgnęła po co najmniej 1 powieść kryminalną, detektywistyczną, sensacyjną lub thriller. Wzrost w popularności tych gatunków zdecydowanie rośnie od 2020 roku.
Zaskoczenia i fakty z raportu Biblioteki Narodowej za rok 2022
Nie zaskoczyły również liczby, która wskazują na to, że po przynajmniej 1 książkę w ciągu ostatniego roku się sięgnął mniej więcej co trzeci Polak. Na takim samym poziomie utrzymał się również odsetek osób, które przeczytały 7 i więcej książek. Co do zmiennej płeć, okazuje się, że więcej książek czytają kobiety (42%) niż mężczyźni (26%). Natomiast patrząc na wiek, to im starsze są osoby, tym rzadziej sięgają po lekturę, szczególnie po 70. roku życia.
Może zaskakiwać wyraźny wzrost czytelnictwa wśród nastolatków. 72% respondentów z tej badanej grupy wiekowej zadeklarowało czytanie książek, a 18% przeczytało 7 i więcej tytułów. Z naszych własnych obserwacji dodamy, że wcale nie dziwi nas ta zwyżkowa tendencja, ponieważ w 2022 roku na rynku książki można było zaobserwować większe zainteresowanie literaturą Young Adult. Biorąc jeszcze pod uwagę rozwój tzw. BookToka, czyli filmików na TikToku związanych z literaturą, które są w ostatnich miesiącach bardzo popularne i przekładają się realnie na zakupy w księgarniach, można było spodziewać się wzrostów w porównaniu do zeszłego roku.
A czy Polacy raczej kupują książki, czy może wypożyczają w bibliotekach albo od znajomych? Dane z badania Biblioteki Narodowej pokazują, że częściej książki kupują osoby z wyższym wykształceniem niezależnie od płci (45%). Patrząc na płeć, aż 46% kobiet w wieku 25-39 lat kupuje książki, które czyta. W starszej grupie wiekowej (60+) książki kupuje 29% kobiet. Częściej niż młodsze wypożyczają one książki z biblioteki.
Aż 37% Polaków nie posiada w domu żadnej książki lub posiada tylko podręczniki. Z większym prawdopodobieństwem książki znajdziemy w domach, w których mieszkają dzieci do 18. roku życia niż w domach bez dzieci. A szczególny moment, który zwiększa szansę na pojawienie się książek w domowych księgozbiorach jest wejście dziecka w wiek przedszkolny.
Pełen raport na temat stanu czytelnictwa w Polsce w 2022 roku znajdziesz TUTAJ.
Skomentuj