Strona główna » Skarpetki z opowiadania Justyny Bednarek pomagają dzieciom z Ukrainy
Ciekawostki Książki dla dzieci

Skarpetki z opowiadania Justyny Bednarek pomagają dzieciom z Ukrainy

O biało-czerwonej skarpetce i o skarpetce niebiesko-żółtej, a także o wrednych czerwonych rękawiczkach Justyna Bednarek

Sklep endo.pl postanowił wspomóc obywateli Ukrainy. Wystarczy kupić parę specjalnie zaprojektowanych skarpetek, by dołożyć swoją cegiełkę do tej akcji. Nie są to jednak zwyczajne skarpetki, a bohaterowie opowiadania Justyny Bednarek, autorki serii „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Uwielbiana pisarka napisała krótką historię zatytułowaną „O biało-czerwonej skarpetce i o skarpetce niebiesko-żółtej, a także o wrednych czerwonych rękawiczkach”. Właśnie skarpetki z tego opowiadania można zakupić jako element swojego ubioru.

Skarpetki, które czynią dobro

Justyna Bednarek i marka endo postanowiły połączyć siły we wspaniałej akcji, która wspomaga finansowo dzieci z Ukrainy. Skarpetki, które niosą dobro, mogą trafić również do Twojego domu. Na stronie endo.pl wystarczy zakupić parę skarpetek dziecięcych lub dorosłych. Jedna z nich nosi niebiesko – żółte kolory, a druga biało – czerwone. Obie z nich to bohaterki opowiadania polskiej pisarki, które pomagają sobie w walce z agresywnymi czerwonymi rękawiczkami.

Cały zysk ze sprzedaży skarpetek firma edno przekazuje za pośrednictwem Agencji Havas Group dla dzieci z Ukrainy.

Dzieci są najważniejsze i pomoc im to zadanie ponad wszelkimi podziałami. Wierzymy też, że dobro zawsze wraca.

O biało-czerwonej skarpetce i o skarpetce niebiesko-żółtej, a także o wrednych czerwonych rękawiczkach

Jest to wyjątkowa opowieść, która wyjaśnia dzieciom aktualne wydarzenia. Autorka porusza trudny temat wojny, ale czyni to w sposób przystępny dla małego czytelnika. Bajka ma na celu dodanie otuchy najmłodszym – pokazuje, że nawet w bardzo trudnej sytuacji życiowej zawszą znajdą się przyjaciele, którzy są gotowi pomóc. Właśnie dzięki nim okrutny los ma szansę się odmienić. Opowiadanie powstało z inicjatywy Wydawnictwa Poradnia K i Havas Creative Group. Ilustracje jak do każdej części serii o skarpetkach stworzył Daniel de Latour.

Jak wytłumaczyć dzieciom, dlaczego wybuchła wojna i co to dla nas oznacza, jeśli jeszcze toczy się tak blisko nas? Słysząc podobne pytania od swojej córki w naturalny sposób poczułam potrzebę, by pomóc dzieciom to zrozumieć. Tak zrodził się pomysł na akcję, a w kolejnych krokach, gdy podzieliłam się nim w agencji z wielkim zaangażowaniem serc całego zespołu ruszyła machina przygotowań!
– Monika Brzezińska, Group Account Director w Havas Engage Warsaw

Bajkę „O biało-czerwonej skarpetce i o skarpetce niebiesko-żółtej, a także o wrednych czerwonych rękawiczkach” można posłuchać za darmo na platformach takich jak m.in. Legimi i Publio. Audiobook występuje w języku polskim oraz ukraińskim. W jego nagranie całkowicie pro bono zaangażowali się polscy artyści – Magdalena Różczka, Magdalena Popławska, Magdalena Cielecka, Anna Smołowik, Katarzyna Herman, Modest Ruciński, Mateusz Damięcki. Wersję ukraińską nagrali lektorzy z Ukrainy – Kateryna Kolisnyk, Olha Trembach, Tetiana Lavrushko, Hlib Sukhanov, Volodymyr Makovskyi, Nadia Pavlyshyn, Mariia Yasynska, Hanna Adamovych.

Bardzo się cieszę, że zostałam poproszona o napisanie nowego opowiadania. Skarpetki zawsze stają po słusznej stronie i nie inaczej było i tym razem. Mam nadzieję, że sprawią przyjemność i polskim, i ukraińskim dzieciom.
– Justyna Bednarek

Istnieje także możliwość zakupu papierowej wersji książeczki na stronie Wydawnictwa Poradnia K. Jednak nakład tego wydania jest limitowany i jedna osoba może zakupić maksymalnie 5 egzemplarzy.

Wszystkie informacje na temat akcji znajdziesz TUTAJ.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować